Kmotr Mrázek a spis Krakatice znovu na scéně. Tady jsou fakta Ivana Langera

19.03.2014 15:25

Spis Krakatice a možné spojení někdejšího bosse Františka Mrázka s politiky se znovu ocitlo před soudem. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer se totiž odvolal proti rozsudku městského soudu ve sporu s vydavatelstvím Mafra, Vrchní soud rozsudek zrušil a věc vrátil k dalšímu řízení. Prvoinstanční Městský soud v Praze dnes znovu žalobu, že deník poškodil bývalého politika ODS na cti a má se mu omluvit, zamítl.

Kmotr Mrázek a spis Krakatice znovu na scéně. Tady jsou fakta Ivana Langera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer jako host 24. kongresu ODS

Langer jako žalobce poukazuje již několik let na to, že deník MF Dnes i server iDnes. cz o něm zveřejnily v době od konce září do počátku listopadu 2008 deset lživých výroků, které ho poškodily na veřejnosti a odsunuly z veřejného života, protože zásadním způsobem zpochybňují jeho věrohodnost a způsobilost vykonávat veřejné funkce.

„Tyto dopady přetrvávají do současnosti,“ uváděl Ivan Langer ve svém závěrečném návrhu rozhodnutí. Nejvíc mu vadí zveřejněné tvrzení deníku MF Dnes, že byl v policejním spise podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Františka Mrázka, že byl v představenstvu společnosti, která nesplácela dluhy, a že porušil zákon. Člověk, o kterém je takový výrok napsán v jednom z celostátních deníků, je nejen vyloučen z veřejného života, ale stává se objektem veřejného odsudku a urážek, konstatoval exministr.

Ve spojení s bossem Mrázkem nebyl

Ivan Langer namítal, že nebyl ve spojení s bossem Mrázkem. Podle MF Dnes však z přepisů policejních odposlechů z roku 2000 vyplývá, že údajný bývalý vládce českého podsvětí Mrázek bývalého ministra využíval přes svého spolupracovníka Igora Šafránka a realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy podle deníku Langer lobboval. „Pokud jsme v článku použili formulaci, že žalobce je ze spisu Krakatice podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka, slovo propojení bych chápal tak, že ve spise a ve stejném případě, kde policisté šetří případ Mrázka, figuruje i žalobce, nebo ve významu, že žalobce a Mrázek se ocitli na stejné straně obchodního sporu,“ vysvětloval před městským soudem tehdejší šéfredaktor deníku Robert Čásenský.

O stycích Sekyry a Mrázka Langer nevěděl

„Je rozdíl napsat o někom, že se znal či telefonoval s někým, kdo se zná se zločincem, nebo napsat, že je v policejním spise podezřelý z propojení na organizovaný zločin,“ uváděl v návrhu rozhodnutí Langer. Telefonoval si totiž jen s podnikatelem Luďkem Sekyrou, který se znal s Mrázkem. Exministr vnitra upozornil, že i šéfredaktor a autor článku z MF Dnes jednoznačně uvedli, že z toho, s čím se měli možnost seznámit, neplyne jediná informace o tom, že by byl Langer někdy v kontaktu s Mrázkem, ani že by se mu Luděk Sekyra někdy zmínil o Mrázkovi. V knize Kmotr Mrázek II na několika místech autor Jaroslav Kmenta podle Langera výslovně napsal, že žalobce nevěděl o stycích mezi Luďkem Sekyrou a Františkem Mrázkem.

Bývalý policejní prezident Lessy porušil zákon

Langer vidí také jako problém, že policie poskytla soudu z šesti tisíc stránek spisu jen některé listiny a na nich dokonce jen fragmenty textu. A navíc v souvislosti s těmito listinami chybí rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti, které mohl vydat jen ministr vnitra. Pokud tedy tehdejší policejní prezident Petr Lessy zapůjčil listiny bez předchozího zproštění mlčenlivosti, porušil podle něj zákon.

Výkon advokacie souběžně s poslaneckým mandátem není protizákonný

Stejně tak je podle Langera lživé tvrzení obsažené v dalších článcích deníku MF Dnes, že „Kyselý koupil i dluhy Langerova golfu“, nebo tvrzení, že Langer jednal nezákonně tím, že porušil zákon o střetu zájmů. Deník uváděl, že zákon zakazoval „využívat svého postavení, pravomoci nebo získaných informací“, a to Langer podle svých slov při zaměstnání v advokátní kanceláři ani jinak nečinil. „Ostatně že by tak činil, neprokázala ani strana žalovaná,“ uvedl v dokumentu, který předložil městskému soudu, Langer. V této souvislosti poukázal na to, že v Poslanecké sněmovně působila a působí řada advokátů, kteří souběžně s poslaneckým mandátem vykonávali advokátní praxi, v minulosti například poslanec Stanislav Křeček, nyní poslanci Vojtěch Filip a Stanislav Polčák. Zákon totiž tento souběh nezakazuje.

Langer žádal jen omluvu

Langer se cítí poškozen tvrzením, že porušil zákon, a nic na tom nemění skutečnost, že v dalším vydání deník publikoval i názory dvou právníků, kteří porušení zákona v tomto případě odmítli. Článek s těmito názory ovšem „výstižně“ opatřil titulkem „Langer se trestu obávat nemusí“. Exministr upozornil také na skutečnost, kterou prý nebyl tehdejší reportér schopen vysvětlit, proč se opačné názory odmítající, že jde o střet zájmů, objevily až druhý den, i když je měl reportér k dispozici již v době uveřejnění prvního článku. Langer nechtěl po vydavatelství Mafra, které dnes vlastní šéf hnutí ANO Andrej Babiš, žádnou finanční náhradu, pouze omluvu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…