Konec vazby: Nagyová, Páleník i Boček budou propuštěni

19.07.2013 10:28

Krajský soud v Ostravě vyhověl žádosti bývalé vrchní ředitelky kanceláře předsedy vlády Jany Nagyové na propuštění z vazby, ve které je držena od poloviny června. Nagyová, stejně jako další obvinění Roman Boček a Ondrej Páleník, tak jdou na svobodu.

Konec vazby: Nagyová, Páleník i Boček budou propuštěni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová a Roman Jurečko

Právě její osoba byla vyšetřovateli označena za „centrum“ celého případu, který v červnu vedl k největší akci v historii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Detektivové během několika hodin vtrhli na Úřad vlády, několik ministerstev, do kanceláří pražského magistrátu a  vykonali domovní prohlídky u několika podnikatelů, u nichž se dlouhodobě spekuluje na napojení na politiku.

Nagyová měla personálně propojovat kauzy sledování premiérovy manželky Vojenským zpravodajstvím (které měla u rozvědky objednávat), podplácení bývalých poslanců ODS (které měla nabídkami funkcí uplácet, aby se vzdali mandátu) a styk politické reprezentace s podnikatelským podsvětím (její roli v této kauze však nedokázali vysvětlit). Právě proto prý byly všechny kauzy vyšetřovány společně. Kauza uplácení poslanců se však zkomplikovala, když Nejvyšší soud rozhodl, že se na ně vztahovala poslanecká imunita.  

Jana Nagyová byla zadržena ve svém bytě 12. června večer. Následně na ni byla uvalena vazba a byla převezena do Vazební věznice v Ostravě. Důvodem vazby byla hrozba ovlivňování svědků vyšetřované kauzy. Její advokát Eduard Bruna okamžitě podal žádost o propuštění z vazby. Později byla Nagyová převezena zpět do Prahy. Během vazby se jako svědek zúčastnila procesu s bývalým zpravodajcem Karlem Randákem, který byl obžalován, že protiprávně zveřejnil její výplatní pásky z Úřadu vlády.

Žalobce Ivo Ištvan již dříve ujistil, že akceptuje zásadu přiměřenosti postihu a hodlá všechny obviněné z vazby propustit, jakmile to bude možné a budou vyslechnuti všichni svědkové. Reálně bylo podle něj možné očekávat propuštění v průběhu srpna. Nyní mu soud udělal čáru přes rozpočet a propuštění Nagyové urychlil. 

Chtěli ji ponížit

Na poměry ve vazbě, a zejména na chování policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, si stěžovala i Nagyové dcera Nikola, která zaslala dopis předsedovi senátního podvýboru po lidská práva Jiřímu Čunkovi.

„Celé zacházení s mojí matkou bylo neadekvátní, arogantní uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost,“ napsala Nagyová mladší. Následoval výčet příkoří, od posměšků policistů, zasahujících u ní v bytě, přes nepochopitelnou delegaci případu do Ostravy a umístění její matky do nejvzdálenější vazební věznice v zemi, po obstrukce a průtahy, kvůli kterým byly Nagyové po tři dny zadržovány rodinou dovezené osobní věci.

Lidé obeznámení s praxí vazebního stíhání, které ParlamentníListy.cz oslovily, se však domnívají, že chování orgánů činných v trestním řízení se nijak nevymykalo standardům chování vůči vazebně stíhaným. Srovnatelné procedury prý musí podstoupit každý, na koho je uvalena vazba.

„Pro člověka, který přijde z normálního prostředí, to je vskutku nesmírně deprimující. Nemůže se umýt, je vyrušován i v noci. Ale ono vyrušování může souviset v prvních dnech s tím, že se u lidí psychicky labilních očekává leckdy i psychický zkrat. Proto je Vězeňská služba kontroluje častěji než takzvané drbany, neboť má strach, aby si něco neudělali. Nemyslím si ovšem, že to je nějaká svévole, že by obviněné chtěli touto formou mučit,“ vysvětlovala pro ParlamentníListy.cz poslankyně KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová, která v minulosti působila i jako soudkyně.

„Normální člověk se s tím za celý život nesetká. Proto ho mnohdy šokuje zprostředkovaná informace od lidí, kteří mají do médií přístup, jako je Nagyová nebo Rath, či další v současné době stíhaní prominenti,“ doplnila poslankyně.

Bývalý detektiv finanční kriminálky, který nechtěl být jmenován, pro ParlamentníListy.cz vysvětlil: „Rozhodnutí o vazbě není žádné definitivní rozhodnutí, je však potřeba posoudit, jestli skutečně nemůže obviněný uprchnout. Ani soudce neví, jak se dotyčná osoba zachová. Důležité je pak správně posoudit míru pravděpodobnosti.“ V případě Nagyová je podle něj klidně možné, že policisté a žalobci shledali, že takové nebezpečí existuje.

Na svém Facebooku reagovala na stížnosti rodiny Jany Nagyové i advokátka Klára Samková. Ta chápe, že lidem, kteří doposud praxi ve vazebních věznicích neznali, může takové jednání připadat jako šokující. „Je však pobouřena naprosto neoprávněně: Toto je zcela standardní postup,“ napsala Samková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …