Lišák Miloš prý moc dobře věděl, co dělá. Překvapivé vysvětlení aféry se sprostými slovy a šance na další Zemanovu výhru

04.11.2014 15:17

POLITOLOGOVÉ Další promyšlený tah prezidenta a manipulace s médii? Aktuální negativní mediální kampaň prý může Miloši Zemanovi přinést ještě větší popularitu. I tak se dívají na poprask kolem Hovorů z Lán mediální analytici a odborníci. „Působilo to na mě, že prezident ví velmi dobře, co dělá a co říká. Ten rozhovor se koneckonců nedá redukovat jenom na vulgarismy,“ uvedla politoložka Veronika Sušová – Salminen pro ParlamentníListy.cz. K důvodům, proč Zeman použil vulgární výrazy, se vyjádřili i další odborníci.

Lišák Miloš prý moc dobře věděl, co dělá. Překvapivé vysvětlení aféry se sprostými slovy a šance na další Zemanovu výhru
Foto: hns
Popisek: Lišák Zeman, ilustrační koláž

Anketa

,,Kunda, hovno, zkurvili". Taková slova použil v přímém rozhlasovém přenosu prezident Miloš Zeman. Co vy na to?

hlasovalo: 52773 lidí

Politoložka Veronika Sušová – Salminen a mediální analytik Karel Hvížďala se v podstatě shodují na tom, že za vulgárními výrazy prezidenta Miloše Zemana v Hovorech z Lán je promyšlená kalkulace. „Působilo to na mně, že prezident ví velmi dobře, co dělá a co říká. Ten rozhovor se koneckonců nedá redukovat jenom na vulgarismy. Jako celek působí promyšleně,“ hodnotí Veronika Sušová - Salminen. „Byla tam například jasná sebereflexe v momentě, kdy například přeložil do češtiny název ruské skupiny Pussy Riot a řekl „s prominutím“. Podle mého názoru to byla provokace médií, která je součástí Zemanova politického stylu. Zeman komunikuje skrze neustálou kritiku práce médií a neustálé ironické narážky. Pokud se podíváte na celý rozhovor, je různými narážkami a drobnými ironiemi na novináře prošpikován,“ dodala. Karel Hvížďala pak na dotaz redakce ParlamentnichListu.cz reagoval takto: „U něj je pravděpodobnější spíš záměr. Kdyby to bylo naopak, že by ztratil nad sebou kontrolu, to by bylo daleko horší zjištění.“

ZDE najdete vše k výživnému a aktuálnímu tématu Zemanových vulgárních výroků.

Zeman podle odborníků odklonil pozornost od návštěvy v Číně

Pokud analytici připouštějí, že jednání Miloše Zemana mohlo být cílené, pak je otázkou, čeho chtěl prezident dosáhnout? „Každý politik chce, aby média pracovala v jeho prospěch. Média Zemanovi ostatně významně pomohla stát se prezidentem. Každý politik má zájem, aby se určitá témata nereflektovala či aby něco, co udělali, vyznělo v jejich prospěch a naopak, aby jiné věci zůstávaly v pozadí. Prezident má svůj přístup, který staví na negativním vymezování. Je to ale velmi systematické,“ popsala česko – finská politoložka Veronika Sušová - Salminen.

„Zemanova symbióza s médii je postavená na konfrontaci a provokování, pomocí kterého je ale manipuluje a využívá jejich slabin, kterými je na prvním místě neobjektivita a na druhém bulvarizace. On přece velmi dobře ví, že jeho chování či slova vždy a pravidelně vyvolávají vlnu disproporční mediální kritiky, která doslova zahltí mediální prostor,“ dodala a také upozornila: „V nedělním rozhovoru prezentoval Zeman svojí návštěvu v Číně jako „úspěšnou“ a v důsledcích nedovolil, aby se mluvilo o některých detailech jako je přítomnost PFF v národní delegaci, když v rámci něj najednou a zčista jasna použil – vedle svých narážek - tři různě odstíněná sprostá slova. A ještě k tomu okatě zmíní Karla Schwarzenberga. Je to vážně nějaká náhoda či selhání? To je přece jasná nahrávka….“

Analytik Hvížďala se domnívá, že Zeman strategicky plánoval i v tomto případě. „Jeho úmysl byl zastínit nehoráznosti, které říkal v Číně v televizi. Potřeboval přehlušit svá vyjádření z Číny,“ uvedl publicista.

„Zeman překvapil. Klaus ne“

Kromě toho se Zemanovi ale podařilo zastínit i rozhovor s exprezidentem Václavem Klausem, který vyšel v MF DNES a který mohl rezonovat ještě delší dobu. V něm totiž Klaus uvedl: „Havel byl v podstatě reformní komunista.“ Hvížďala vidí v obou interview společný prvek. „Oba rozhovory jsou dokladem antiintelektuálství,“ reagoval analytik. K odklonění veřejné diskuse se vyjádřila také Sušová - Salminen: „Výrok Klause a ta slova Zemana jsou vzkazy jiného řádu. Ty vulgarismy nebyly podstata. Nejsou to žádná významná sdělení a jejich další „smysl“ bude jen ten, že dokazují prezidentův negativní obraz v médiích a dál odklonila veřejnou debatu. Přesto, protože jde o vulgarismy, jsou chytlavější než Klausův útok na havlovskou legendu. Zeman překvapil. Klaus ne.“

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108142 lidí

Zeman nechtěl narušit téma 17. listopadu

Česká média se již připravovala na velkolepé oslavy 17. listopadu. Naboural jim Zeman jejich agendu tím, že jim promyšleně hodil kost, po které musí skočit? „To si nemyslím. Zeman v rozhovoru přece o výročí mluvil, když mluvil o Karlu Krylovi a o stavu české demokracie. Dokonce citoval velmi kritický text z té Krylovy písně. Nemyslím si, že by chtěl nějak narušit tohle téma, ale že ho chce tématizovat podle sebe v kritickém tónu, protože ví moc dobře, že jeho elektorát je z velké části protestní a na kritiku polistopadového vývoje dá. Ukázal, že jeho pojetí se odlišuje od tzv. pravdoláskařské interpretace,“ reagovala Sušová - Salminen.

Lidé mohou podpořit Zemana jako „toho slabšího“

Je možné, že se Zemanova popularita ještě zvýší. „Stát se to může a bude záležet na tom, jak dál budou česká média s tématem pracovat. Z prezidentské volby víme, že neobjektivní a úporná kampaň proti Zemanovi se stala významným prvkem pro Zemanovo zvolení prezidentem. Lidé začnou brát věci jako otázku elementární spravedlnosti a prezidenta podpoří jako tak zvaně „toho slabšího“. Zeman má občany jako, obrazně řečeno, štít proti českým médiím a funguje mu to,“ uvedla Sušová - Salminen. Hvížďala se na případný nárůst popularity hlavy státu dívá takto: „Těžko říci, to jsou doopravdy pouze spekulace. Samozřejmě, že u nás existuje široká vrstva lidí, kteří tolerují takový způsob komunikace. Jestli chtěl oslovit svou cílovou skupinu, kterou vždy považoval za důležitější než jsou střední a intelektuální vrstvy, tak to určitě udělal.“ Analytik také dal i příklad: „Je známý jeho výrok, který zmiňoval pan Kroupa, který s ním vystupoval, to bylo už na začátku devadesátých let. Pan Kroupa Mměl svůj filozofický proslov a když se vrátil a sednul si vedle Zemana, tak mu říká: „To bylo fakt moc dobrý, co si řekl, ale to víš, moji voliči, to je čtvrtá cenová skupina, já musím mluvit jinak.“ To je přesně tento příběh.““

Jsme svědky brutální kampaně proti Zemanovi

Mediální analytik Petr Žantovský není přesvědčený o tom, že by Zeman použil vulgární výrazy plánovaně: „Do žaludku mu nevidím, nevím, zda to řekl záměrně nebo ne, vyjadřuji se k tomu, co zaznělo a jak já to interpretuji,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz Žantovský. „Jsme svědky brutální kampaně záměrně rozjeté proti Zemanovi v době těsně před 25. výročím 17. listopadu. Že pan prezident těmto věcem nahrává, to je jedna věc, ale s výkonem funkce hlavy státu tohle nemá nic společného.“ Zároveň je přesvědčen o tom, že na příznivce ani odpůrce Zemana to nebude mít žádný vliv. „Zeman je takový jaký je. Lidé, kteří ho volili, ho zvolili s tímto vědomím, věděli, že je hubatý, prostořeký a bylo jim to sympatické.“ I podle Žantovského se může stát, že prezident získá u voličů další plusové body. „Myslím, že ano, čím více budou pravdoláskovníci podepisovat petice. Kdyby to přešli, tak by mu možná ublížili. Určitě mu neublíží demonstrace, to ho jedině posílí,“ říká Žantovský.

Prezident neprezident, měli to koregovat

Žantovský zdůrazňuje, že média rozpoutala cílenou kampaň. „Myslím si, že by bylo legitimní, zeptat pana Pokorného, zda šlo o vysílání živé, jak tvrdí, nebo zda bylo se zpožděním několika málo minut, jak to v mnoha případech bývá za účelem korekce nějakého nesprávného vyjádření. To je zcela běžná praxe ve světě. Pokud ji pan Pokorný nevyužil, tak bych se ptal proč a jestli v tom náhodou nebyl nějaký záměr? Nedělám žádnou konspirační teorii, ptám se na výkon novináře v exponované situaci. Jestliže dělám rozhovor s prezidentem, musím být připravený na mnohé situace, tím spíš, že pan prezident je starší muž, je nemocný, může se mu udělat zle a může se mu stát cokoliv,“ uvedl mediální odborník Žantovský. „Dělat živě rozhovor takového rozsahu považuji za naprosto nezodpovědné a riskantní. Vzpomeňte si na Havlovy Hovory z Lán, také byly předtáčeny a nikomu to nevadilo. To je jedna z otázek, která v médiích chybí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …