Nahý Klaus na internetu. Odborník mluví o útoku, a to i na Zemana

29.07.2013 16:26

Už jste viděli Život Václava Klause? Nejde ale ani o nový film, ve kterém by byla hlavním hrdinou bývalá hlava státu, ani o knihu či životopisné video. Na webových stránkách panklaus.cz sice nemalý díl toho, co život Václava Klause provázelo, najít lze v podrobné analýze, ale zda jde o objektivní zpracování života exprezidenta, je na čtenáři samotném.

Nahý Klaus na internetu. Odborník mluví o útoku, a to i na Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhla první veřejná přednáška Institutu Václava Klause na téma Margaret Thatcherová

Popis jeho života (a díla) je rozdělen na několik etap. A i když jsou v životě každého etapy dobré a jiné méně, autoři webu si všímají hlavně těch horších. Nutno však podotknout, že vždy jde o zdrojované zprávy, vycházející z otevřených pramenů – v tisku, na internetu a na Wikipedii. Předchází tomu úvodní obrázek do půli těla nahého Klause s uvázanou barevnou kravatou kolem krku.

Lze se tak například dočíst o tom, že v roce 1997 musela ODS čelit obviněním z nejasného financování, např. pomocí darů od podnikatelů účastnících se privatizace, které měly být poukázány přes nastrčené nebo smyšlené osoby. A o tom, že spekulace v těchto souvislostech se objevily i kolem samotné Klausovy osoby. Především šlo o tzv. švýcarské konto, které mělo sloužit k nelegálnímu financování ODS, o kterém měl Klaus údajně vědět, a o jím údajně vlastněnou vilu ve Švýcarsku. Zprávu o vile přinesla televize Nova, ale posléze se ukázala jako nepravdivá. Informace o švýcarském kontu ODS byla poprvé zveřejněna v Mladé frontě DNES v listopadu 1997. Existenci konta ve švýcarské bance Credit Suisse, které mělo sloužit k nelegálnímu financování ODS, potvrdilo švýcarské státní zastupitelství v roce 2000. Po rezignaci ministrů za KDU-ČSL a ODA podal Klaus 30. listopadu 1997 demisi z funkce předsedy vlády.

Vítězství při druhé volbě prezidenta – hodně „o fous“

Z více než 65 stran profesionálně udělané analýzy života Václava Klause pak lze mimo jiné citovat i například připomínku okolností jeho zvolení do druhého období ve funkci prezidenta. „V druhé prezidentské volbě 15. února 2008 byl ve třetím kole prezidentem zvolen, když získal 141 hlasů ze 140 potřebných (nutná nadpoloviční většina všech přítomných poslanců a senátorů). Porazil hlavního protikandidáta Jana Švejnara nominovaného Stranou zelených. Ke zvolení mu pomohly hlasy tří (dnes už bývalých) členů ČSSD, Miloše Melčáka, Michala Pohanky a předsedy KVV ČSSD Královéhradeckého kraje Evžena Snítilého. Představitelé opoziční ČSSD byli přesvědčeni, že za těmito zázračnými prozřeními stojí korupce nebo vydírání. Evžen Snítilý se v první volbě zdržel hlasování. Po druhém kole byl vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD, čímž se počet členů klubu snížil na 71. Domovská organizace (OVV ČSSD v Náchodě) vyloučila Snítilého 3. března 2008. Snítilý byl stranou vyzván ke složení poslaneckého mandátu, který si však ponechal a slíbil, že bude i nadále hájit sociálnědemokratické hodnoty,“ uvádí se na zmiňovaném webu.

Stojí za stránkami Pozitivní evoluce?

To, kdo stránky založil, uvedeno nikde na zmiňovaném webu není. Ovšem podle jistého portálu, který mapuje domény a zaregistrované stránky, je podle všeho autorem Pozitivní evoluce, o. s., pod jménem Ctirad Hemelík. Stránky byly registrované od 24. září loňského roku, fungovat měly od března letošního roku.

Co je to Pozitivní evoluce?

Podle stránek této iniciativy je cílem zlepšení společenského klimatu v naší zemi, poněvadž společnost prochází krizí hodnot. Většina lidí cítí potřebu změny, bohužel však postupně ztrácí naději, že k ní dojde. Lidé jsou unaveni politikou, často se jejich názor omezí na „ono to nějak dopadne“. V naší zemi ovšem existuje řada sdružení i jednotlivců, dělajících dobré věci. „Iniciativa Pozitivní evoluce je impulsem k jejich propojení a celospolečenské diskuzi o tématech, která společně sdílíme a na kterých můžeme spolupracovat. Iniciativa Pozitivní evoluce není kampaní k založení nové politické strany, nedělá ani reklamu žádnému ze stávajících politických seskupení, nemá žádné politické ambice,“ uvádí se na stránkách Pozitivní evoluce.

Sdružení založil Karel Janeček, Tomáš Marada (matematik a tajemník Karla Janečka) a Ctirad Hemelík (podnikatel a spoluzakladatel projektu ProREGIONY.cz).

„Pan Janeček věnoval letos na jaře určitou pozornost velezradě a tomu, zda se jí nedopustil právě Václav Klaus. Je logické, že mapování toho, co dělal, pro něj nevycházelo příliš dobře. Stránky panklaus.cz vznikly tak vlastně jen jako jakýsi vedlejší produkt stránek Klausova velezrada. Aby analyzovaly jeho život,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz Bob Fliedr, mediální zástupce Karla Janečka (začátkem roku vystupoval též jako mluvčí iniciativy klausovavelezrada.cz). Přiznal, že pokud se nestane nic zásadního, stránky v příštím roce zřejmě zaniknou.

Jak tedy dodal, linka s Pozitivní evolucí mu přijde poněkud zavádějící a matoucí, poněvadž Pozitivní evoluce (PE) tedy neměla a nemá se stránkami panklaus.cz nic společného (ta registrace byla spíše shodou okolností). "Na stránkách PE se klausovavelezrada.cz nebo panklaus.cz nehraje. Naopak platí, že stránky panklaus.cz mají spojitost s iniciativou klausovavelezrada.cz, jsou takovým jejím vedlejším produktem nebo řekněme volným pokračováním," doplnil ještě Fliedr.

Takováto stránka není náhoda, říká expert. Mluví o politickém beranidle

Nicméně to, jak mohou stránky působit a jaký cíl mohou sledovat, naznačil po jejich zhlédnutí mediální analytik Petr Žantovský. Za zcela neškodné je totiž nepokládá.

„To není náhoda, takováto stránka. Dá se to považovat za útok nejen na Václava Klause, ale sekundárně i na Miloše Zemana. Nyní, před důležitým hlasováním o důvěře vládě, může mít i určitý výbušný charakter. Je to takové politické beranidlo,“ uvedl Petr Žantovský.

Podle něj vytvoření takovéhoto zdroje může fungovat i jako jistý policejní či zpravodajský trik, který však funguje a i vždy v minulosti fungoval.

Možná i zpravodajský trik?

„Stránky jsou udělány rozhodně profesionálně, nepsal je amatér, i když se tam dají nalézt jisté gramatické, sem tam i drobné faktické chyby. Ovšem i to může splňovat znaky policejní hantýrky. Zdroje jsou rozmanité povahy – i když například uvádět za zdroj internetovou encyklopedii Wikipedie, to asi nelze brát zcela seriózně, pravdou je, že se najdou i zcela věrohodné odkazy a zdroje. Pokud bychom připustili tedy to, že jde o zpravodajskou záležitost, pak je třeba bedlivě zvažovat informace, které se tam objevují, poněvadž i z minulosti je známo, že se do těch seriózních informací, ve snaze jít za nějakým cílem, dají informace nepravdivé. Tím pádem je ale vytvořen zdroj, na který se může někdo odvolávat,“ nastínil i vážnější stranu toho, co vše by se mohlo za webem s informacemi o Klausovi skrývat, Žantovský.   

Jakl: Nebudu jim dělat reklamu

Ladislav Jakl, bývalý tajemník prezidenta republiky Václava Klause a šéf politického odboru jeho kanceláře, se ke stránkám a jejich obsahu odmítl vyjádřit. "Nezlobte se, neznám je a nehodlám jim ani dělat reklamu," odpověděl stručně na dotaz ParlamentníchListů.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …