Otevřené paměti Vasila Biľaka stále nesmějí vycházet. Vydavatel nám shrnul, co všechno už proti němu podnikli

19.04.2015 14:16 | Zprávy

ROZHOVOR O soudem zakázané knize pamětí Vasila Biľaka už ParlamentníListy.cz informovaly. Nyní přinášíme rozhovor s nakladatelem knihy Svatoplukem Šteflem. Ten podrobně vysvětluje celou anabázi a problémy, které kvůli snaze dostat mezi lidi pravdu o Biľakovi zakouší. Nakladatelství chtělo knihu „Až po mé smrti“ prodávat i přes soudní zákaz na happeningu v pražské Lucerně, to ale nakonec zakázala majitelka Dagmar Havlová, manželka Ivana Havla, bratra exprezidenta.

Otevřené paměti Vasila Biľaka stále nesmějí vycházet. Vydavatel nám shrnul, co všechno už proti němu podnikli
Foto: Archiv nakladatelství BVD
Popisek: Vasil Biľak s Gustávem Husákem

Pane Štefle, vraťme se na začátek toho všeho, kdy jste knihu před asi rokem chtěli vydat. Co následovalo?

V první chvíli se nedělo nic. Asi dva měsíce se kniha prodávala, vyprodal se první náklad a zadali jsme dotisk. Po zhruba třech měsících přišel návrh na předběžné opatření, které jsme považovali za velmi absurdní. Předběžné opatření vstoupilo v platnost a bylo nám sděleno, že máme zákaz knihu oficiálně prodávat. V zákonné lhůtě jsme se odvolali k Vrchnímu soudu a doteď čekáme, až ten začne jednat. Čili tak kniha byla stažena z knihkupectví.

Od doby, kdy jste k Vrchnímu soudu podali odvolání, dělo se něco? Jednal už soud nějak? Jak je to od podání odvolání dlouho?

Čekáme stále, až bude nařízeno jednání, kde my svou pozici obhájíme a potomci Vasila Biľaka, kteří předběžné opatření navrhli, se to asi budou snažit zpochybnit, netuším. Na Vrchním soudě to leží už určitě přes půl roku. Myslel jsem, že to bude rychlejší, takže jsme předběžné opatření respektovali a chtěli jsme počkat. Ale když už se neděje nic šest nebo sedm měsíců, tak jsme si řekli, že informace v knize jsou natolik závažné, že půjdeme do rizika a uděláme pár jednorázových akcí, protože do knihkupectví to nedostaneme. Budeme se snažit knihu šířit jinými způsoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …