Politici vlastní solární elektrárny, řekla jasně Vitásková a varovala, čím Česko ohrožují ekologové

15.11.2017 6:57 | Zprávy

REPORTÁŽ „V mém boji proti solárním baronům, kteří nás všechny připravili o stovky miliard korun, mne podpořil především Miloš Zeman. Když mne chtěla Sobotkova vláda nezákonně odvolat, postavil se za mě a společně jsme jim pohrozili trestním oznámením,“ uvedla na besedě v Ostravě Alena Vitásková, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a známá bojovnice proti nezákonnému solárnímu byznysu. „Když jsem potom nastoupila do státní správy na ERÚ, tak jsem nevycházela z údivu, jak se tam hospodaří s veřejnými financemi. Mně se ale potom podařilo úpravou daní u energií z obnovitelných zdrojů a také jinými opatřeními ušetřit asi 700 miliard korun pro nás všechny i pro naše děti,“ dodala vrcholová manažerka, která o temném zákulisí lukrativních obchodů s energiemi nyní vydává knižní trilogii.

Politici vlastní solární elektrárny, řekla jasně Vitásková a varovala, čím Česko ohrožují ekologové
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

„Na mě byl hned vyvíjen obrovský tlak, jakmile jsem nastoupila do funkce předsedkyně ERÚ, když jsem chtěla udělat pořádek v řízení této instituce, to znamená především ochránit běžného spotřebitele a stanovit rovné podmínky pro všechny účastníky energetického trhu,“ prohlásila hned zpočátku své besedy v ostravském Knihcentru Alena Vitásková, ještě nedávno jedna z nejvlivnějších žen v České republice, která do léta tohoto roku zastávala po dobu šesti let místo šéfa ERÚ. Dříve většinou pracovala ve vrcholových manažerských postech velkých energetických společností v Česku. „Gradovalo to potom osobními útoky, dozvěděla jsme se, že mám být zavražděna, a v roce 2013 jsem dostala i policejní ochranu od české vlády. Nicméně po osobních útocích, které byly neúspěšné, následovaly mediální dehonestace, různá trestní oznámení a soudy, jež stále ještě probíhají, a vyvrcholilo to pokusem dostat mne z úřadu od Sobotkovy vlády změnou zákona. Jenže já jsem se opět postavila na zadní a napsala jsem jejím členům, že pokud to udělají, podám na ně trestní oznámení. V tom mě podpořil i prezident Miloš Zeman, takže se jim to nepodařilo,“ informovala dále bývalá první dáma české energetiky. Ta o svých peripetiích ve veledůležitém úřadě, kdy „šlápla na prsty“ velkopodnikatelům se solární energií, kteří chtěli na státních podporách, úlevách daní a zvýšením ceny za jednu kilowatthodinu vydělat na státu miliardové částky, napsala trilogii s názvem „Solární baroni“. Po publikaci dílu „Příprava mé vraždy“ představila nyní v ostravském Knihcentru další pokračování „ságy“, kterou nazvala Organizovaný zločin. V ní, jak uvedla, popisuje způsoby různých vychytralců, kteří se snažili nejprve upravit zákony, tak aby se na solárním byznysu dalo co nejvíce vydělat na úkor české veřejnosti.

„Víte, já jsem začínala od píky. Nastoupila jsem do energetických podniků ještě za minulého režimu jako administrativní síla za 700 Kč měsíčně a vypracovala jsem se pak až k vrcholovým pozicím v různých společnostech. Když jsem potom nastoupila do státní správy na ERÚ, tak jsem nevycházela z údivu, jak se tam hospodaří s veřejnými financemi. Jen na solárním byznysu jsme my všichni nekvalitním řízením a špatnými zákony přišli o bilion korun. Mně se ale potom podařilo úpravou daní u energií z obnovitelných zdrojů (solární, větrné, vodní, biometanové a jiné zdroje energie) a také dalšími opatřeními ušetřit asi 700 miliard korun pro nás všechny i pro naše děti. Jestli to tak bude i dál pokračovat, to nevím. Když jsem odešla letos v červenci z ERÚ, bylo tam potom ustaveno pětičlenné předsednictvo, v jehož středu je i člověk, velký podporovatel solárního byznysu, kterého už jednou odtud vyhodili okamžitým zrušením pracovní smlouvy. Takže nejsem si už vůbec jistá, jestli se budou stále upřednostňovat zájmy nás spotřebitelů,“ tvrdila Alena Vitásková.  

Soudcům ani státním zástupcům se prý nedá u nás věřit

„Když na mne různé osoby podaly trestní oznámení, vyšetřovala mne policie a začaly soudy, já jsem se zprvu strašně styděla, nechtěla jsem ani chodit mezi lidi. Jenže mnohým z nich to bylo celkem jasné, že jsem píchla do vosího hnízda. Sousedka mi upekla koláč a vůbec mne mí známí hodně podporovali. Pak jsem začala o tom psát, byl to pro mne velký relax dostat to na papír. Nejprve jsem vydala odbornou publikaci, která se neprodávala, jen pro své přátele a blízké z branže, abych jim ty záležitosti dobře vysvětlila. No a potom jsem se pustila i do beletrie, kde uvádím fixní postavy, jiná jména a pojala jsem to i s osobitým humorem. Nejprve mne chtěli někteří lidé za to žalovat, jenže to jaksi nejde, když jsou tam uvedené vymyšlené osoby. V těch knížkách odhaluji jen část toho, co se ve státní správě ohledně nakládání s energiemi u nás děje, jinak by asi čtenáře z toho všeho trefil šlak,“ vysvětlovala Vitásková, co ji vlastně přivedlo k profesi publicistky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …