Praha emitovala desetileté dluhopisy za 4,9 miliardy korun

28. 6. 2013 19:20

Hlavní město Praha ve spolupráci s Československou obchodní bankou (ČSOB) a UniCredit Bank (USB) emitovalo ve čtvrtek desetileté dluhopisy v objemu 200 milionů eur, tedy zhruba za 4,9 miliardy korun. Informoval o tom tiskový odbor pražského magistrátu. Výtěžek bude využit na strategické investiční akce.

Praha emitovala desetileté dluhopisy za 4,9 miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Dluhopisy jsou kotovány na Lucemburské burze a budou zajištěny proti kurzovému a úrokovému riziku. Splatné jsou 3. července 2023 a ponesou roční kupon ve výši 3,125 procenta. Většina emise byla upsána zahraničními investory z celé řady zejména západoevropských zemí a nabízený objem byl více než dvakrát přepsán.

"Jedná se tak o jednu z největších transakcí na kapitálových trzích pro tuzemského emitenta a největší emisi komunálních EUR dluhopisů v historii České republiky," uvedli zástupci bank.

Podle náměstka primátora Jiřího Vávry (TOP 09) zájem investorů a dosažený úrok dokazují, že hlavní město Praha je i v současné "ekonomicky turbulentní době důvěryhodným a stabilním subjektem".

Vypsání emise schválilo zastupitelstvo loni v září kvůli nutnosti splatit dluhy za velké investiční akce, mimo jiné na stavbu jihozápadní části městského okruhu a tramvajové tratě Hlubočepy - Barrandov.

Celková zadluženost Prahy podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) loni vzrostla na 30,5 miliardy korun, s dalšími závazky třeba za dopravní podnik činí ještě o šest miliard víc. Zvýšila se o půjčku od Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu prodloužení metra A do Motola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSD v Babišově vládě? „Buď chcípneme hned, nebo pomalu. Hrozí nám konec, totální“

13:35 ČSSD v Babišově vládě? „Buď chcípneme hned, nebo pomalu. Hrozí nám konec, totální“

Ve středu se vlády v zemi ujme kabinet Andreje Babiše. Podaří se šéfovi hnutí ANO najít pro menšinov…