Řvali na „kapitalistu“, až raději cuknul. Jezeďácký areál měl hostit cizince na levnou práci, ale občané se vzepřeli

16.08.2017 11:15

REPORTÁŽ „Je naprosto zřejmé, že si podnikatelé zemědělské dělníky najímají v zahraničí především proto, že jim mohou platit nízké mzdy, za které by naši lidé tak těžkou práci nevykonávali,“ konstatuje předseda Asociace samostatných odborů v ČR Bohumír Dušek. Ten pak svůj názor ještě doplňuje: „Dokud se v odměňování více nepřiblížíme evropské patnáctce vyspělých zemí, neměli bychom cizince zaměstnávat. Podhodnocují naše mzdy.“

Řvali na „kapitalistu“, až raději cuknul. Jezeďácký areál měl hostit cizince na levnou práci, ale občané se vzepřeli
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Svoji administrativní budovu ve Slavkově chce vedení firmy ZP Otice přestavět na objekt, kde by byli ubytováni zahraniční dělníci

Strach a obavy z cizinců, aby se neznásobila kriminalita stejně jako v Plzni či v Mladé Boleslavi, přiměly obyvatele obce Slavkov v Moravskoslezském kraji k tvrdým protestům proti záměru majitele místní zemědělské firmy postavit v jejich vsi ubytovnu pro zahraniční dělníky. Mělo by se jednat o objekt určený zejména pro Bulhary a Rumuny.

„Naši lidé mají především obavy o svoji bezpečnost. Většinou říkají, že nechtějí dopadnout jako v některých českých krajích, kde s příchodem zahraničních dělníků neúměrně vzrostl počet trestných činů. Především proto začali tak razantně vystupovat vůči plánům předsedy představenstva Zemědělského podniku Otice (ZPO) Petra Ševčíka. Ten chce ve stávajícím areálu bývalého JZD přestavět administrativní budovu na ubytovnu. Když ale narazil na náš územní plán, ve kterém je v této oblasti zakázáno stavět takové objekty, začal tvrdit, že tam vybuduje jen sociální zázemí pro české i cizí zaměstnance. Zastupitelstvo na velmi bouřlivém veřejném zasedání nakonec záměr ZPO celkem jednoznačně odmítlo. My v naší obci nemáme nějaké velké firmy a chceme mít hlavně klid, hodně se k nám proto stěhují i Opaváci, postavit si rodinné domy v pohodovém prostředí,“ vysvětloval příčiny chování obyvatel Slavkova starosta obce Vladimír  Chovanec. Jeho slova pak potvrdila i sedmadvacetiletá Michaela, která prodává v jednom z místních marketů. „Opravdu se bojíme, že bychom mohli mít u nás problémy s bezpečností, jak to řešili nedávno Čechách. A i když se mluvilo o tom, že to budou většinou Bulhaři, není nikde napsané, že tu pak nemohou pracovat i lidé odjinud. Proč farmáři raději nezaplatí víc českým zaměstnancům.“

Anketa

Půjde Babiš do kriminálu?

11%
89%
hlasovalo: 3736 lidí

Obavy obyvatel Slavkova nejsou určitě zbytečné. Samotný ministr vnitra řešil v Plzni i v některých dalších českých městech počátkem letošního roku horentní nárůst kriminality. O ten se „postarali“ zejména cizinci, které do České republiky přivezly různé zprostředkovatelské agentury. Vedení těchto měst se pak často potýká i s problémy, kdy zahraniční dělníci zůstávají v Česku načerno a rozšiřují řady bezdomovců. Ministr Chovanec proto nechal posílit v Plzni policejní hlídky a připravil memorandum, ve kterém radí místním magistrátům, jak řešit potíže s nárůstem cizinců i s jejich kriminalitou. Navrhl v něm také zpřísnění povinností pro pracovní agentury a vůbec omezení jejich vysokého počtu.

Odboráři: Dokud nebudou v Česku slušné mzdy, cizince raději nebrat 

Vskutku horké chvilky pak zažil předseda představenstva Zemědělského podniku Otice Petr Ševčík na veřejném projednávání svého záměru na slavkovském zastupitelstvu. Řada místních lidí se do něj nevybíravě pustila, proč si podobnou ubytovnu nevybuduje ve svém sídle – v sousední obci – a především, proč tahá do Slavkova zahraniční dělníky a nezaměstná raději za slušnou mzdu místní. Obyvatelé Slavkova tak vlastně narazili na současný velmi citlivý problém – zda je pro Česko ekonomicky výhodné zaměstnávat zahraniční pracovníky.

„Opravdu moc nechápu všechny ty výhrady. Proboha, přece nechceme ubytovávat ve Slavkově uprchlíky. Jednalo by se jen o dočasný pobyt sezónních dělníků po určitou dobu a nemuseli by to být jen Bulhaři a Rumuni, ale také naši lidé a Slováci. My nemáme v úmyslu zřídit ve Slavkově ubytovnu, ale jen sociální zázemí pro své zaměstnance. Ty zahraniční pracovníky nabíráme proto, že u nás není téměř možné sehnat lidi na sklizeň nebo těžší práce na poli, jako je například okopávání nebo jednocení zeleniny,“ informoval předseda představenstva ZP Otice Petr Ševčík.

S jeho názorem ale zásadně nesouhlasí například předseda Asociace samostatných odborů v ČR Bohumír Dufek, který pro ParlamentniListy.cz uvedl: „My se bráníme zaměstnávání cizinců, i když Bulhaři i Rumuni, coby členové Evropské unie, na to mají u nás právo. Oni si často vydělávají i jako OSVČ a neplatí v Česku daně. Je naprosto jednoznačné, že si tyto zemědělské dělníky podnikatelé najímají v zahraničí zejména proto, že jim platí nízké mzdy, za které by naši lidé tak těžkou práci určitě nevykonávali. Problémy se zaměstnaností a s nízkými příjmy jsou typické v Moravskoslezském kraji. Pamatuji si, jak se například na Bruntálsku snažili farmáři zlikvidovat odbory, aby si mohli o mzdách rozhodovat sami a lidem platit co nejmíň. Dokud se v odměňování za práci více nepřiblížíme evropské patnáctce vyspělých zemí, neměli bychom zahraniční dělníky zaměstnávat. Podhodnocují naše platy. I proto stále bojujeme za zvýšení minimální mzdy.“

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ale naopak farmářů zastává: „V našem resortu máme už podobné problémy jako ve strojírenství. Dnes v Česku prakticky nenajdete člověka, který by chtěl pracovat v těžších podmínkách na poli při ošetřování plodin nebo při sklizních, byť se jim někdy platí až 150 korun za hodinu. Za této situace nic proti zaměstnávání sezónních pracovníků ze zahraničí nemám, stejně se po žních většinou vracejí domů,“ konstatoval ministr. 

Problém se zahraničními dělníky se bude řešit dál

Jak slavkovská kauza dopadne, není zatím zcela jasné. Předseda představenstva Ševčík je z chování místních znechucený, a i když nejprve uvažoval o ubytování asi 15 pracovníků, dnes by podle slov slavkovského starosty slevil i na polovinu. „Výstavba ubytovny není v areálu zemědělského podniku možná, vylučuje to územní plán. Jestli půjde uskutečnit přestavba budovy jen na objekt se sociálním zázemím pro zaměstnance ZP Otice, se ještě uvidí. Obáváme se také toho, že ze sezónního pobytu se může stát i pobyt celoroční. V každém případě musíme respektovat názor našich lidí a cizince u nás ubytovávat nechceme, “ dodal starosta obce Vladimír Chovanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…