Špiníte Klause kvůli amnestii. Tady jsou fakta, vzkazuje Hrad

06.01.2013 16:50 | Zprávy

Takové množství kritiky během takto krátké doby se na hlavu prezidenta republiky ještě nesneslo. Václav Klaus je již několikátý den urputně kritizován za vyhlášení dílčí amnestie. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl pro ParlamentníListy.cz přináší konkrétní fakta, která amnestii hájí.

Špiníte Klause kvůli amnestii. Tady jsou fakta, vzkazuje Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus podepisoval svou novou knihu Zápisky z nových cest. Podle autora je lepší, obsahuje víc fotografií

Nyní se k honu na hlavu státu přidali i někteří právníci, kteří rozporují argument o šestileté lhůtě pro dokončení trestního řízení, dle judikátu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle některých právníků by se prý měl každý případ posuzovat jednotlivě, což je v případě amnestie nemožné, a teprve tím zjistit, zda se trestní řízení zbytečně neprotahuje.

Klausovu amnestii navíc nevybíravým způsobem zkritizovala i bývalá ústavní soudkyně a nyní senátorka Eliška Wagnerová. „Průtahy jsou individuální záležitost, existuje jakýsi test, který oni si provádí. U nás to dělal Ústavní soud, sama jsem přišla s názorem, že délka řízení by měla mít odraz v délce trestu. Objektivní lhůta stanovená jednou provždy není možná, protože případy se liší,“ uvedla Wagnerová pro server lidovky.cz.

Za amnestii může i Wagnerová

Ta navíc do Klause rýpla i poznámkou, že sám není právník a těžko si asi po večerech čte judikáty Evropského soudu pro lidská práva a pokud si prý jeho poradci myslí, že mohou radit, měli by to nejdřív umět.

Nad takovými slovy však tajemník prezidenta Ladislav Jakl jen nechápavě kroutí hlavou. Podle něho má sama Wagnerová máslo na hlavě.

„Příliš dlouhé řízení je v rozporu s právem na spravedlivý soud. Na nepřípustnost příliš dlouhých řízení poukazuje mnoho literatury a hodně odkazů. Některé lze nalézt i v judikatuře našeho Ústavního soudu. Třeba v nálezu 2859/09, pod kterým je podepsána i doktorka Wagnerová, dnes tvrdící opak. Zásadní i je článek plný odkazů ústavního soudce Musila k rychlosti trestního řízení (ASPI, 2008, str. 192-209),“ dává za příklad Jakl a upozorňuje na názorový obrat někdejší soudkyně Ústavního soudu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka, Lukáš Petřík

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…