Tereza Spencerová nemohla přijít v lepší dobu. Po tomto týdnu se svět změnil a ona poví, jak

01.10.2015 8:40 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ, tedy pravidelná čtvrteční rubrika novinářky Literárních novin a analytičky Terezy Spencerové na ParlamentníchListech.cz, dnes přichází den po skončení Valného shromáždění OSN a několik hodin po začátku leteckých úderů Ruska v Sýrii. Proto Spencerová reaguje na aktuální vývoj a zároveň vysvětluje, jak se ve světle vrcholné diplomatické události posunuly poměry v mezinárodní politice.

Tereza Spencerová nemohla přijít v lepší dobu. Po tomto týdnu se svět změnil a ona poví, jak
Foto: KPR Hana Brožková
Popisek: Miloš Zeman a Lubomír Zaorálek v OSN

Zásadní dění tohoto týdne obstaralo Valné shromáždění OSN. Během něj Vladimir Putin naznačil, že v Sýrii zasáhne jen se souhlasem Rady bezpečnosti. Nicméně, ve středu zasáhlo ruské letectvo ať tak, či onak. Jak si to vykládat? USA se netvářily přátelsky vůči unilaterálnímu zásahu Ruska. Mohlo dojít k dohodě Rusů s Íránem, či dokonce se Saúdskou Arábií? Co zásadního se změnilo? Sklapla ta past, ve které podle vás minulý týden byly USA?

On přesněji prohlásil, že zaútočí se souhlasem Rady bezpečnosti OSN nebo na žádost legitimní vlády Sýrie, která vzápětí – jako na zavolanou – dorazila. Příslušnou rezoluci do Rady bezpečnosti Rusko teprve chystá a bude zajímavé sledovat, jak na ni Západ zareaguje. A právě v tom spočívá ta zmíněná past, protože USA, Francie nebo Británie nemohou jen tak společnou válku s Ruskem proti Daeši odmítnout, a pokud se o to přece jen pokusí, budou muset dávat velký pozor na formulace, aby nebyly i u sebe doma pro (trapný) smích. Tím spíš, že Rusko útočí alespoň na základě syrského „pozvání“, zatímco Západ v Sýrii až dosud útočil jen tak, ze své vlastní, možná ještě postkoloniální libovůle. 

Je přitom jasné nejen to, že se Rusko dohodlo s Íránem, podle všeho nejspíš do značné míry i s Tureckem a Saúdům alespoň oznámilo, co chystá. Ale důležitější je, že se Putin během jejich půldruhé hodiny mezi čtyřma očima v New Yorku dohodl i s Obamou. Možná je slovo „dohoda“ příliš silné, možná si jen řekli, co kdo chce udělat a co ten druhý proti tomu případně zmůže – a pak při posouzení reality dospěli jen ke „vzájemnému porozumění“. Ať tak, či tak, je příznačné, že Obamova administrativa k ruským útokům více méně mlčí; a mlčení obvykle znamená souhlas. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…