To je bomba! říkal jsem si nad Šlachtou. Režisér hovoří i o vystoupení z EU a svobodných médiích

22.06.2016 15:20 | Zprávy

„Robert Šlachta se mi líbí v tom, že žije sám, bydlí na policejní ubytovně, nemá děti, takže mu ani nemůže nikdo vyhrožovat, nikdo ho nemůže ekonomicky vydírat, protože žije jen pro svou práci. Všeobecně se ale hraje na tu strunu, že i lidé kolem něj jako žalobkyně Bradáčová, Ištván a další jsou ti spravedliví. Ale jak můžeme my, obyčejní smrtelníci, posoudit, že toto vše je pravda?“ zamýšlí se v rozhovoru ParlamentníchListů.cz předseda Obce českých spisovatelů a také zastupitel v Náchodě Tomáš Magnusek, který je hlavně znám jako filmový režisér. Magnusek ale spekuluje i nad tím, jaké to bude, až EU opustí Velká Británie.

To je bomba! říkal jsem si nad Šlachtou. Režisér hovoří i o vystoupení z EU a svobodných médiích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Magnusek

Ve čtvrtek bude Velká Británie řešit v referendu, zda se od EU odpojí. Poškodil by podle vás tzv. brexit EU a samotné Brity?

Mně se k tomu líbil článek, který jsem zahlédl na českých zpravodajských webech a kde byla vyfocená královna Alžběta. U její fotografie pak bylo napsáno, že požádala spolustolovníky při večeři o vysvětlení, proč by měla Velká Británie zůstávat v osmadvacítce a žádala k tomu tři důvody. Vznesla ten dotaz v kontextu obecné debaty. To podle mne svědčí o mnohém. Jinak na to nemám vyhraněný názor. Je to ale precedens, neboť ve chvíli, kdy Anglie Unii opravdu opustí, tak pak budou evropští politici ve velmi složité situaci. Může se stát, že EU budou opouštět další státy. Myšlenka EU je vlastně velmi jednoduchá – kde je propojený trh, tak tam se neválčí. To vzniklo po druhé světové válce, neboť kde trh propojen nebyl, tak tam se vždy válčilo. Podle mne dnešní mladí lidé už moc tuto základní filozofii neznají; široká veřejnost pouze ví, co po nich Unie chce a že třeba žádá přejmenovat utopence i pomazánkové máslo. To mně osobně ale neobyčejně vadí, neboť obě tyto potraviny mám moc rád. Podle mne primární myšlenka ES a později EU nebyla založena na tom, aby plynuly výhody z propojené ekonomiky, ale prvotní bylo, aby se evropská lokalita vyvarovala války. Kdyby se to však teď, po brexitu, začalo hroutit jako domeček z karet, tak by to bylo zlé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…