Uprchlíci a postoj Čechů: K tématu se podle politika velmi zajímavě vyjádřil velvyslanec USA Schapiro. Při obědě

17.09.2015 12:44 | Zprávy

„Vím, že jsou na tom uprchlíci mizerně. Podle Ženevské úmluvy ale uprchlík nemá právo říkat si, kam chce,“ uvedl na besedě v Liberci, součásti Fora 2000, bývalý poradce Václava Havla Jan Šolc. Zazněl tu i zajímavý názor od vojenského veterána Františka Gábora (TOP 09): „Syrský problém se bez užití vojenské síly nedá vyřešit. Teď jde o to, jestli evropští politici, ale i obyvatelé Evropy, budou mít k tomuto dost odhodlání a odvahy. Protože to bude náročné pro všechny.“

Uprchlíci a postoj Čechů: K tématu se podle politika velmi zajímavě vyjádřil velvyslanec USA Schapiro. Při obědě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze

Hlavním tématem letošního ročníku Fora 2000 byl vztah mezi demokracií a vzděláním. Sílí obecný pocit, že demokracie vstoupila do období nespokojenosti a čelí závažným problémům. Vyčerpala se již demokracie? O těchto otázkách diskutovali v liberecké části akce ve středu 16. září Austeja Landsbergiene z Litvy, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, bývalý poradce Václava Havla Jan Šolc a moderátor Ondřej Lochman, jinak též starosta Mnichova Hradiště.

Lochman: „Zdá se mi, že existuje velká propast mezi postojem elit postkomunistických zemí a těch západních.“

Diskuze probíhala trochu symbolicky v místní krajské knihovně, která byla postavena na místě za křišťálové noci vypálené židovské synagogy a nese název Stavba smíření. Ani tady se účastníci nemohli vyhnout současné uprchlické krizi. Hovořili o ní v druhé části pojmenované Demokracie – úspěšný model, ale pod tlakem. „Demokracie je úspěšným modelem v porovnání s režimy severní Afriky a Blízkého východu. Protože na rozdíl od nich nezkolabovala. Evropa je pro obyvatele těchto oblastí zajímavá. Je to dobré místo pro život,“ citoval Ondřej Lochman z knihy egyptského autora Tareka Osmana hlavní důvody imigrace do Evropy. „Na straně politiků je určitá schizofrenní situace, kdy jako zástupci demokratického systému, který by měl následovat lidskoprávní hodnoty, se dostali do reality, která má velmi daleko k tomu, abychom se racionálně mohli bavit o řešení,“ poukázal Lochman na současný rozjitřený stav společnosti. „Zdá se mi, že existuje velká propast mezi postojem elit postkomunistických zemí a těch západních. Když se podíváme na vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána a německé kancléřky Angely Merkelové, tak tam není nic společného. Jak je to možné? Jaké jsou hlavní důvody, které vytvořily tak velkou názorovou propast mezi východními a západními zeměmi EU?“ zeptal se svých hostů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…