DPP: Systém metra má 10 let od povodní rozsáhlejší protipovodňová opatření

15.08.2012 17:02

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) si připomíná deset let od ničivých povodní, které výrazně zasáhly Prahu a její klíčový dopravní systém.

DPP: Systém metra má 10 let od povodní rozsáhlejší protipovodňová opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ve stanici metra

Povodně ze srpna 2002 překonaly tehdejší protipovodňová opatření pražského metra, která byla připravena na tzv. stoletou vodu. Hladina řeky Vltavy však byla ještě o 150 cm vyšší. Na základě této zkušenosti DPP učinil taková protipovodňová opatření, která zabrání opakování ničivého scénáře. Mezi nejdůležitější patří navýšení ochranných zdí stanic či zamezení pronikání vody do metra skrze kanalizaci.

„Ačkoliv je voda nevyzpytatelný živel, pevně věříme, že všechna opatření, která jsme po rozsáhlých povodních ze srpna 2002 zavedli, zamezí opakování katastrofy podobného rozsahu, která před deseti lety postihla tehdejší městskou hromadnou dopravu a především metro,“ uvedl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP.

Kromě celkové protipovodňové ochrany Prahy patří mezi nejvýznamnější kroky zvýšení protipovodňové ochrany jednotlivých stanic pražského metra nové ochranné zdi. Ty se postavily o 60 cm výše, než kam dosáhla hladina vody z roku 2002.

Upraveny byly všechny výtlaky čerpacích stanic a jejich napojení na kanalizační síť tím, že se do nich vložily zpětné klapky – ty zabrání, aby se voda z kanalizace nevrátila při povodních zpět do metra.

Voda při povodních před deseti lety pronikala do dalších stanic metra také skrze otevřené průchodky kabelů. Mimo instalace nových průchodek dnes DPP všechny otevřené kabelové průchodky eviduje a jejich uzavření pečlivě sleduje. Díky novým bezpečnostním pravidlům může být průchodka při opravných pracích otevřená nejvýše 72 hodin.

Proběhla také revize a rekonstrukce všech traťových tlakových uzávěrů, jejichž funkčnost se pravidelně testuje. Jednou z důležitých změn jsou také nová pravidla monitoringu vývoje povodňových situací – ta zajistí včasnou evakuaci a uzavírání stanic a tunelů v ohrožených oblastech. „Mimo všechny stavební a technologické úpravy jsme dnes také daleko lépe připraveni i v oblasti předvídání mimořádných povodní a rychlé reakce, několikrát ročně například probíhají krizové zkoušky funkčnosti všech tlakových uzávěrů v metru,“ dodává Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP.

Povodně v číslech:
0 – ztráty na životech či zranění zaměstnanců Dopravního podniku.
2 – zatopené vlaky metra. Do provozu v metru A se vrátily v letech 2004.
 a 2005. Jsou opatřeny dvojitou modrou vlnovkou nad dveřmi kabiny strojvedoucího.
12 – mimopražských dopravních podniků a 75 řidičů pomohlo s provozem MHD ve dnech 14. 9. – 30. 11. 2002 (celkem najeli 300 900 km a odpracovali 22 400 hodin).
18 – stanic metra zcela nebo zčásti zatopeno
>19,6 km – zatopených tratí metra
25 – 30 m – největší hloubka, ze které se čerpala voda v pražském metru
107 – ramen zaplavených pohyblivých schodů
5 300 m³/s – nejvyšší průtok na Vltavě byl v Praze
1,2 mil. m3 – vody odčerpáno z pražského metra (pro srovnání: jihočeský rybník Svět má objem 3,3 mil. m3)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

7:23 České dráhy: Muzeum v Lužné u Rakovníka zahajuje turistickou sezónu

Poslední dubnový víkend se poprvé v letošním roce otevře ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. Pro návštěvn…