1/ Jaká je dnes situaci v oblasti regulace zdravotnických prostředků? Přístup na trh, či "schvalování" upravuje direktiva Evropské Unie a s ní v souladu je náš Zákon o zdravotnických prostředcích z roku 2000. Nový zákon o zdravotnických prostředcích, který má vstoupit v platnost k 1. 1. 2014 celou záležitost pouze modernizuje. Není tedy pravda, že by dnes zdravotnické prostředky byly nějak bezprizorní či neregulované.
2/ K posouzení efektivity bude sloužit HTA? „S takto výrazným zjednodušením nemůžeme souhlasit. Stejně jako v jiných zemích, tak i u nás jde v HTA o to, že výrazně inovativní postupy vůbec (tedy zdravotní výkony, léky, zdravotnické technologie i prostředky) mají společného jmenovatele. Podle něj se měří, zda navíc vynaložené náklady na zcela novou metodu jsou v přijatelném poměru k navíc vynaloženým nákladům. Očekáváme, že takto vyhodnocených novinek bude za rok možná 10 až 20,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed. Pouze těch nejnovějších a s největším možným dopadem na zdravotnický rozpočet. Nicméně HTA není o tom, že se každá novější injekční stříkačka bude vyhodnocovat, "jestli se vyplatí" pro systém zdravotního pojištění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva