Z průzkumu, který společně organizují ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (the Institute of Management Accountants), dále vyplývá, že se za třetí čtvrtletí zhoršil makroekonomický výhled regionu střední a východní Evropy. 58 % respondentů (na rozdíl od 54 % v minulém čtvrtletí) si nyní myslí, že se podmínky zhoršují, zatímco pouze 37 % očekává oživení (na rozdíl od 44 % ve druhém čtvrtletí).
Podle GECS se ve střední Evropě za uplynulé čtvrtletí také ztížil přístup k růstovému kapitálu a cashflow spadl na rekordně nízkou úroveň, kvůli čemuž došlo k dramatickému omezení budování kapacit a příležitostí k neorganickému růstu. Na druhou stranu lze pozorovat návrat konvenčních obchodních příležitostí a zmírnění nestálosti směnného kurzu, což pozitivně pozměnilo neradostnou makroekonomiku regionu a prolomilo rok trvající trend.
„V praxi zůstávají podmínky pro podnikání v našem regionu náročné, ale je nutno říci, že respondenti také vidí jiskřičky naděje, o čemž svědčí zvýšení podnikatelské důvěry o 5 procentních bodů ve srovnání s minulým čtvrtletím,“ uvedla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Globální zjištění
V celosvětovém měřítku GECS zjistila, že jak důvěra v reálnou ekonomiku, tak investiční výdaje zaznamenaly výrazný propad. ACCA a IMA přitom varují, že pouze přetrvávající síla finančního sektoru a některých rozvíjejících se trhů pomáhá udržovat iluzi ekonomického zotavování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva