AEOI: Írán zahájí výstavbu JE Búšehr 2

09.09.2016 10:09

Íránská organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) oznámila, že prezident Hasan Rúhání schválil výstavbu dvou bloků s reaktory VVER-1000 v lokalitě Búšehr a že vláda vyčlenila na tento projekt finanční prostředky. Projekt je označován jako Búšehr 2 a obnáší dva nové bloky s reaktory typu VVER-1000 speciálně upravené pro provoz v oblastech s vyšší seismickou aktivitou.

AEOI: Írán zahájí výstavbu JE Búšehr 2
Foto: AEOI
Popisek: Jaderná elektrárna Búšehr 2

Podle organizace AEOI má dojít k slavnostnímu položení základního kamene v nejbližší době. V listopadu 2015 uvedl ruský ministr energetiky Alexandr Novak, že výstavba JE Búšehr 2 vyjde na téměř 11 miliard dolarů. Tato suma podle něj odpovídá běžné ceně elektrárny s dvěma bloky ruské konstrukce.

Výstavba dvou bloků jaderné elektrárny Búšehr 1 byla zahájena v roce 1975 německou společností Kraftwerk Union. Islámská revoluce a neuhrazené platby z íránské strany však znamenaly přerušení tohoto projektu, kdy první blok byl téměř dokončen a na druhém bloku byla hotova asi polovina stavebních prací. V roce 1995 byla podepsána smlouva s Rosatomem o dokončení prvního bloku za použití moderního reaktoru, ale využití co největšího množství již dodaných komponent. Odborníci ze společnosti Atomstrojexport, která se v rámci Rosatomu zabývá exportem ruských jaderných technologií, tak spojili původní západní technologie s moderními ruskými – zařízení tohoto bloku je ze 40 % ruského původu, z 24 % německé a z 36 % íránské výroby.

První blok elektrárny Búšehr byl uveden do komerčního provozu v roce 2013, má reaktor VVER-1000 a je modifikován pro provoz v seismicky aktivní oblasti. Je projektován tak, aby vydržel devátý stupeň stupnice MSK-64 z celkových dvanácti stupňů, přičemž v provozu může být až do šestého stupně.

Kontrakt na stavbu dvojice nových bloků byl podepsán mezi Íránem a Ruskem v listopadu 2014. Podle něj mají být postaveny bloky s reaktory VVER-1000 již bez využití původních zařízení a budov rozestavěného bloku. Generálním dodavatelem bude opět Atomstrojexport a generálním projektantem Atomprojekt, také součást struktury Rosatomu.

Podle plánů má být fyzikální spouštění prvního nového bloku zahájeno v letech 2024 a druhého v roce 2026. Uvedení do komerčního provozu a předání zákazníkovi má proběhnout v letech 2025 a 2027. Íránská vláda plánuje spojit tyto bloky s odsolovacími stanicemi, takže by mohly v budoucnu poskytovat až 20 % pitné vody pro město Búšehr.

Mezi dodavateli prvního bloku by mohla být i česká strojírenská firma ZVVZ Milevsko.

„Dodávkám zařízení do jaderných elektráren se věnujeme dlouhodobě, a proto v nové éře nelze pominout ani rozšíření Búšehru. Nejdříve ale musí český parlament zrušit zákon z roku 2000, který nám to zakazuje," říká Miloslav Mácha, generální ředitel holdingu ZVVZ GROUP. Ten přitom prostřednictvím své dceřiné společnosti ZVVZ-Enven Engineering průběžně jedná s ruským Rosatomem o zařazení mezi jeho dodavatele a možnost účastnit se i dalších podobných projektů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

16:08 Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion drži…