Ve středu 22. října začne Senát Parlamentu České republiky projednávat novelu zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů), která by měla výrazným způsobem zasáhnout do způsobu zdanění fondů kvalifikovaných investorů (FKI). V současnosti jsou FKI zdaněny stejně jako ostatní fondy, a to 5% sazbou, na úrovni investora (fyzické osoby) pak dochází ke zdanění dividend sazbou 15 %. Od ledna roku 2015 by dle novely měla být většina FKI zdaněna sazbou 19 %. Pomineme-li skutečnost, že změny daňové sazby na poslední chvíli obecně velmi škodí kapitálovému trhu, který pro své kvalitní fungování vyžaduje stabilní a transparentní legislativní a daňový rámec, chceme upozornit především na případné dlouhodobé dopady této změny.
Fondy pro zkušené investory jsou celosvětově oblíbenou a vyhledávanou investiční platformou, v EU jsou navíc stále více povinně zaváděny jako nástroj pro investice do reálných ekonomik namísto cenných papírů a dluhopisů a dále pro spojení veřejného a soukromého sektoru. Evropská komise připravila od roku 2013 již čtyři směrnice o investičních fondech zaměřené na alternativní fondy a jejich regulaci, dále na fondy sociálního podnikání, fondy rizikového kapitálu a v současné době připravuje směrnici pro investiční fondy na podporu dlouhodobých investic.
Díky své regulaci, kontrole, transparentnosti a diverzifikaci nabízí tyto fondy zkušeným investorům bezpečný způsob, jak zhodnotit jejich aktiva. Tento způsob investování je podporován i Evropskou unií, která akcentuje významnou roli FKI při podpoře hospodářského růstu. V České republice se tato alternativní forma investování rozvíjí od roku 2007 a i přes poměrně krátkou historii se podařilo vytvořit legislativu, která ve střední a východní Evropě patří ke špičce. Povedlo se vybudovat fungující infrastrukturu pro správu FKI. V současné době je v ČR vedeno a spravováno okolo 130 fondů kvalifikovaných investorů a celkovou hodnotu aktiv v nich vložených odhadujeme na 85 miliard Kč, přičemž cca 70 miliard Kč je ve fondech členů AKAT (Asociace pro kapitálový trh). Paradoxní je, že tato daňová úprava byla vytvořena kvůli údajnému přínosu cca 100 milionů Kč, který však nebude nikdy realizován, jelikož úprava povede k odlivu kapitálu v FKI z naší země.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva