AMSP ČR: Export roste navzdory ukončení kurzového dopingu

17.11.2017 10:01 | Zprávy

Vliv intervencí České národní banky (ČNB) na zahraniční obchod se v čase významně snižoval. Uměle udržovaný kurz koruny ovlivnil exporty zejména v prvním intervenčním roce, v dalších dvou letech byla míra našich vývozů klesající, a ve srovnání s tříletou předintervenční dobou, byl celkový růst exportů na stejné úrovni.

AMSP ČR: Export roste navzdory ukončení kurzového dopingu
Foto: AMSP ČR
Popisek: logo AMSP ČR

To, že se vliv intervencí na konkurenceschopnost exportérů přeceňuje, potvrzuje i vývoj exportů v prvních šesti měsících po ukončení kurzového dopingu, tedy od dubna do záři letošního roku, kdy dochází dokonce k vyššímu růstu našich vývozů, než za stejné období v době intervencí. Podobné výsledky vykazují i dovozy, na které měl zásah centrální banky vliv zcela minimální. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s Vysokou školou finační a správní (VŠFS)  předkládá Analýzu vlivu intervencí ČNB na český export a import.

První výsledky vlivu intervencí na zahraniční obchod předkládá AMSP ČR a VŠFS u příležitosti vědecké konference Vysoké školy finanční a správní „Konkurenceschopnost podniků v souvislosti s fiskální a monetární politikou,“ pořádané 16. 11. 2017 v sídle ČNB, za účasti guvernéra centrální banky a řady významných osobností ze světa byznysu. Základem analýzy se stala aktuální data Českého statistického úřadu, na základě kterých je možné porovnat výkonnost našeho mezinárodního obchodu v době předintervenční, intervenční i pointervenční.

Z analýzy vyplývá, že hlavní vliv na náš export nastal zejména v prvním intervenčním roce (2014), kdy došlo k nárůstu našich vývozů o 14,3 %, zatímco v roce předcházejícím (2013) to byly 3,3 %. V dalších letech ale měla dynamika našeho exportu klesající tendenci a v posledním roce intervencí (2016) jsme rostli již pouze o 2,3 %. Za celou dobu intervencí sice vzrostl náš celkový vývoz o 25,2 %, což je ale v prakticky stejné jako za stejné období před intervencemi (2011-2013), kdy vzrostl náš export o plných 25,3 %. Pokud bychom vycházely pouze z exportů do EU, potom je vliv zásahu ČNB na exporty nepatrně vyšší. Zatímco v době intervencí vrostl export o 25,2 %, za stejné období před zahájením udržování kurzového závazku to bylo o 20,8 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.