Agentura ochrany přírody a krajiny: Komu vadí vzácní dravci?

16.08.2019 10:06

Nebe na Litoměřicku přišlo kvůli střelci o svého krále.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Komu vadí vzácní dravci?
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO České středohoří museli 12. srpna 2019 opět řešit případ záměrného postřelení zvláště chráněného živočicha, tentokrát se obětí stal mladý orel mořský. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních dravců ve zdejším regionu.

„O zraněném orlovi nás informovali dva houbaři. Již při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků. Otevřená rána zapáchala a byla napadena velkým množstvím larev hmyzu v různých stádiích vývoje. Letu neschopný mladý orel se tak musel s bolestivým zraněním pohybovat místem několik dní. Po odchytu byl převezen do záchranné stanice při ZOO v Liberci, kde došlo k jeho ošetření. Na druhý den byla připravena operace specializovaným veterinářem. Bohužel dravec během noci uhynul,“ popsal Michal Porteš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) patří mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii kriticky ohrožený. S rozpětím křídel až 2,4 metru je největším dravcem v České republice a nemá v přírodě přirozeného predátora. Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Jeho občasný lov potravy rozhodně nepůsobí významné ekonomické škody. V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda.

„Orly mořské  ohrožují i otrávené návnady a letos už jsme se setkali i s případem, kdy někdo záměrně pokácel strom s hnízdem se dvěma mláďaty. Obě se pádem zabila,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Ornitologové za letošní rok evidují už 14 zabitých orlů mořských. Ve většině případů zabíjel nervový jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané.

Česká společnost ornitologická má od roku 2017 psí jednotku, která se zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců. Za letošní rok ornitologové předali policii už 54 zabitých ptáků, z nichž 51 bylo otrávených a 3 zastřelení. Za celý uplynulý rok to bylo 58 případů.

„Policii se už v několika případech podařilo pachatele odhalit a některé případy došly dokonce k soudu. Zatím žádný travič ale v České republice za toto jednání odsouzen nebyl. Pevně věřím, že je to jen otázka času, v sousedních státech už se to podařilo,“ říká psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.

V souvislosti s poraněním mladého orla mořského na Litoměřicku je připravováno trestní oznámení na neznámého pachatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…