Agentura ochrany přírody a krajiny: Vychodními Čechami se toulá los - napište nám, pokud jej uvidíte

20.10.2017 15:29

V posledních čtrnácti dnech byl ve východních Čechách několikrát spatřen asi tříletý samec losa evropského. Pohybuje se pravděpodobně jihovýchodním směrem, naposledy byl pozorován přesně před týdnem u Olšan na Olomoucku. Údaje o jeho dalším výskytu by pomohly při ochraně těchto vzácných zvířat. Důležité je totiž zmapovat, kudy se krajinou pohybují.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Vychodními Čechami se toulá los - napište nám, pokud jej uvidíte
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Víme, že losa viděli koncem září u Žehuně poblíž dálnice D11, o devět dní později na Svitavsku a poslední pozorování bylo zaznamenáno 13. října u Olšan, nedaleko dálnice mezi Olomoucí a Prostějovem. Za necelé dva týdny urazil tedy vzdálenost přes 150 km, vesměs velmi hustě osídlenou krajinou. Jeho další osud zatím neznáme.  Pokud dálnici, která v tomto úseku není oplocená, překonal, mohl by se nyní pohybovat někde v oblasti Přerovska a Zlínska. Mohl se ale také rozhodnout dálnici nepřekročit a vrátit se zpátky do lesnatých oblastí Vysočiny.  Budeme rádi, když nás lidé na jeho výskyt upozorní,“ vysvětluje Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pro velké savce je klíčová prostupnost krajiny, protože potřebují velký životní prostor. Významnou bariérou jsou dálnice, ty zvířata překonávají jen velmi obtížně. Přitom pro přežití naší populace losů, která žije u Lipna, je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska.  V posledním roce byly ale zaznamenány i tři případy sražených losů na místních komunikacích v oblasti Šumavy [1].

Informace o tom, kudy se velcí savci krajinou pohybují, by měly pomoci při jejich ochraně. Slouží k vymezení migračních koridorů [2] a k vytipování míst, kde je potřeba průchod zabezpečit například pomocí ekoduktů.

Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás nejvíce losů žije na Šumavě na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15 jedinců. Počty zvířat však opět klesají. Velké savce totiž ohrožuje pytláctví, ale i budování nejrůznějších bariér, jako jsou silnice či třeba rozšiřující se sídla. V krajině tak vznikají izolované ostrovy, které jsou pro jejich život příliš malé. 

Poznámky:

[1] http://www.npsumava.cz/cz/5692/10100/clanek/tragicky-rok-pro-kriticky-ohrozene-losy-evropske-za-pouhe-ctyri-mesice-tri-zvirata-neprezila-stret-s-auty/
[2] http://www.ochranaprirody.cz/druhova-ochrana/ehp-fondy/ehp-40-fragmentace-krajiny/

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

13:21 Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

V pondělí 22. dubna 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo zasedání Bezpečnostní rady státu. Mezi …