Alšova Jihočeská galerie získala obraz Modlitba za oběšence. Na plátně ale není

06.03.2015 18:09

Vzácný obraz Modlitba za oběšence z dílny českého malíře Hippolyta Soběslava Pinkase, srovnatelný se slavnou Manetovou Snídaní v trávě, zdobí od čtvrtka 5. března prostory Alšovy Jihočeské galerie ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích. Jeho unikátnost spočívá v tom, že Pinkas původní plátno po čase přemaloval a zmíněného oběšence z něj odstranil. Alšově Jihočeské galerii pomohl s jeho nákupem kraj.

Alšova Jihočeská galerie získala obraz Modlitba za oběšence. Na plátně ale není
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jiří Zimola poslouchá autorku publikace o obrazu Modlitba oběšence Kristýnu Brožovou, která přiblížila návštěvníkům Alšovy Jihočeské galerie příběh tohoto díla. Vlevo je na snímku původní podoba obrazu.

Obraz patří mezi nejvýznamnější díla evropského realismu a Pinkas jej dokončil za svého působení v Paříži v roce 1861. „Zachytil na něm vzpomínku na sebevraždu malíře Josefa Wehleho, se kterým se přátelil. Do potemnělého interiéru umístil oběšence namalovaného zezadu a pod něj skupinu žen, které ho pomlouvají místo toho, aby provaz odřízly. Vystavený byl na pařížském salonu, kde vzbudil velký ohlas. O několik let později jej pak kvůli prodeji částečně přemaloval,“ odkryla příběh malby autorka doprovodné publikace k tomuto dílu Kristýna Brožová.

Tajemství pomohl odhalit až po 150 letech rentgen

Tajemství přemalby se podle Brožové podařilo odkrýt teprve nyní, tedy více než po 150 letech, kdy byl obraz v soukromé sbírce, a to pomocí rentgenu. Oběšenec z něj zcela zmizel, zbyla po něm pouze symbolická oprátka položená na proutěném koši.

„Je mi velkou ctí, že vám mohu představit tento ztracený a znovunalezený obraz. Jsem velmi rád, že se toto dílo po 150 letech dostává ze soukromí do veřejných rukou v podobě Alšovy Jihočeské galerie a tudíž si ho bude moct prohlédnout i veřejnost,“ řekl při jeho odhalování hejtman Jiří Zimola. Dále uvedl, že toto dílo by galerii mohla závidět nejen Národní galerie v Praze, ale i leckterá světová výstavní síň. „Budějovice se tak stávají světovým místem a zároveň slovíčko světové, se může odedneška spojovat se slovem jihočeské,“ dodal.

Stál dva miliony, ale jeho cena je mnohonásobně vyšší

Hejtman zároveň připomněl, že stejně jako dílo samotné, má svůj příběh i jeho pořizování. „Loni za mnou přišel pan ředitel Alšovy Jihočeské galerie Aleš Seifert s tím, že se objevila možnost tento obraz pořídit za dva miliony korun. Problém byl v tom, jak v rozpočtu galerie vyčlenit tento obnos, aniž bychom ohrozili jeho nákup a nepředběhli nás další možní zájemci, protože skutečná hodnota obrazu je několikanásobně vyšší. Kraj, coby zřizovatel, proto zvýšil příspěvek, který galerii dáváme a to v jasné snaze dílo získat,“ popsal Zimola.

Ředitel Seifert poděkoval kraji, že na myšlenku nákupu přistoupil. „Díky němu zde máme dílo, které přichází ze soukromých rukou do veřejné sbírky a stává se neskutečně cenným dědictvím do budoucnosti pro celý český národ,“ doplnil. 

Motlitbu pro oběšence od Hippolyta Soběslava Pinkase - českého malíře, karikaturisty a veřejného činitele, jehož vnukem byl Jiří Voskovec, si ve Wortnerově domě mohou milovníci umění prohlédnout až do 5. dubna.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kraj-jihocesky.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně

22:03 Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně

Ve středu 8. května se v Poslanecké sněmovně uskuteční tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti…