Nelicencovaného softwaru v tuzemských počítacích opět ubylo: „V Česku se loni užívalo nelegálně 34 procent počítačových programů, to je o procentní bod méně než v předchozím měřeném období (2011). Znamená to, že téměř každý třetí software byl instalován nelegálně, tedy bez řádné licence. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru jen v tomto roce činí v Česku 3,6 miliardy korun,“ shrnuje závěry studie softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje významné světové výrobce softwaru. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou komerční operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.
Celosvětovou studii softwarového pirátství již desátým rokem realizuje pro BSA analytická společnost IDC. Letos se průzkumu zúčastnili uživatelé počítačů ve 34 zemích, celkem to bylo téměř 22 000 soukromých i firemních uživatelů a přes 2000 IT manažerů.
Uživatelé: Nelegální software ohrožuje bezpečnost počítačů
Studie nově zkoumala, jaká rizika si spotřebitelé spojují s užíváním nelegálního softwaru. „Jako hlavní rizikový faktor plynoucí z užívání nelegálního softwaru respondenti uvádějí hrozbu infikování škodlivým kódem. Konkrétně se obávají napadení ze strany hackerů (64 %) nebo ztráty dat (59 %),“ říká Jan Hlaváč a dodává: „Většina domácích uživatelů nemá přehled, co vše je instalováno na jejich počítačích a jaký je původ softwaru. Ve firmách se často instaluje více kopií softwaru, než umožňuje zakoupená licence. Domácí uživatelé si zase mnohdy pořizují software z pofidérních zdrojů na internetu. Obojí představuje velmi rizikové chování, z něhož plyne řada postihů.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva