Biologickou léčbu lupénky má o 25 % více klientů VZP než před třemi lety

26. 10. 2016 18:36

Přes 380 milionů vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna na léčbu svých klientů s lupénkou. Bezmála čtvrt miliardy korun si přitom vyžádala tzv. biologické léčba těch nejtěžších případů. Počet pacientů, kteří jsou těmito moderními přípravky léčeni, se za poslední tři roky zvýšil o 25 % a průměrné roční náklady na každého z nich se pohybují kolem hranice 270 tisíc korun. Právě biologická léčba přitom umožňuje dostat komplikované případy dlouhodobě pod kontrolu.

Biologickou léčbu lupénky má o 25 % více klientů VZP než před třemi lety
Foto: Pojišťovna VZP
Popisek: Pojišťovna VZP, logo

Lupénka bývá někdy mylně chápána pouze jako onemocnění kůže. Ve skutečnosti s ní však může souviset celá řada dalších, často i velice vážných chorob. K těm patří například cukrovka, onemocnění srdce a cév, deprese, psoriatická artritida, vysoký tlak a další.

Biologická léčba ovšem není vhodná pro každého – je přínosná skutečně jen pro mimořádně těžké případy. Těm ji také VZP hradí. „Pojišťovna zajistí moderní terapii každému klientovi, kterému je biologická léčba indikována v souladu s platnými kritérii,“ zdůraznil náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Jak se vyvíjí počet klientů VZP s lupénkou a náklady na léčbu

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění. Postihuje kolem 2 % populace a objevuje se většinou ve věku od 15 do 30 let. Může ji zhoršovat stres, některé léky a infekce. Asi 80 % pacientů uvádí, že nemoc má negativní dopad na jejich každodenní život, 30-50 % si stěžuje na narušené sexuální vztahy. U těžkých případů neléčené nemoci bylo prokázáno zkrácení života u mužů o 3,5 a u žen o 4,4 roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Restaurování v Čajovém pavilonu děčínského zámku

19:30 Národní památkový ústav: Restaurování v Čajovém pavilonu děčínského zámku

Interiér Čajového pavilonu děčínského zámku byl po postupném působení vojenských složek čtyř armád (…