ČMKBK: Elektřina zdražila, zemní plyn naopak zlevnil

23. 5. 2016 13:13

Během 20. týdne bylo na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno uzavřeno 380 kontraktů v hodnotě 72,6 milionu korun. ČMKBK zaznamenala u silové elektřiny proti předchozímu týdnu zdražení, zemní plyn naopak mírně zlevnil.

ČMKBK: Elektřina zdražila, zemní plyn naopak zlevnil
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Cena ročního kontraktu silové elektřiny vzrostla proti 19. týdnu o  2,7 % s uzavíracím kurzem u nízkého napětí 678 Kč/MWh a ve vysokém napětí 714 Kč/MWh. Cena ročního kontraktu zemního plynu v maloodběru klesla o 1,6 % na 426 Kč/MWh, v režimu velkoodběr o 1 % na 416 Kč/MWh.

V květnu využily energetického trhu ČMKBK pro nákup energie na rok 2017 například České Budějovice, které proti letošnímu roku ušetří 6,5 milionu korun.

„Zatímco dříve nakupovali odběratelé energie většinou na konci roku, dnes jsou více flexibilní a hledají moment, kdy jsou ceny na trhu pro ně nejvýhodnější,“ uvádí tiskový mluvčí kladenské burzy Martin Soukup.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury:  UNESCO má novou generální ředitelku

22:30 Ministerstvo kultury: UNESCO má novou generální ředitelku

Ve dnech 30. 10. – 14. 11. 2017 se v Paříži konala 39. Generální konference UNESCO. Během ní byla př…