V průběhu kontrol inspektoři zjistili, že dovozci a distributoři neznají požadavky právních předpisů pro uvádění stanovených stavebních výrobků-vodovodních baterií na trh. „Ke spotřebitelům se tak mohou dostat výrobky, které nesplňují základní požadavky na stavby. Některé kohoutkové a pákové vodovodní baterie byly neoprávněně označeny CE, nebyly rovněž dostatečně značeny v souladu s technickými normami, přestože se k nim výrobce nebo dovozce přihlásil. Přímo na výrobcích například chybělo čitelné označení výrobce nebo dodavatele, a také označení teplé a studené vody. Nedostatky byly zjištěny téměř ve čtvrtině kontrol, což považuji za dostatečný důvod pro jejich pokračování, a to jak vodovodních baterií, tak i dalších stavebních výrobků,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
Kontrolní akce probíhala ve dvou etapách: v období od 1. 4. do 30. 6. 2014 u distributorů a následně, od 16. 7. do 30. 9. 2014, u českých výrobců, případně dovozců vodovodních baterií. Cílem kontrol bylo ověřit, zda jsou při uvádění stanovených stavebních výrobků na trh splněny všechny povinnosti stanovené zákonem o technických požadavcích na výrobky (zák. č. 22/1997 Sb.), i příslušného nařízení vlády (NV č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky). Předmětem kontroly byly vodovodní kohoutkové baterie a pákové baterie. Kontrola byla souběžně zaměřena na plnění povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.), tj. na vybavení baterií návodem k použití a údržbě, včetně připojení montážního návodu k výrobku, a to v českém jazyce. Většina kontrolovaných výrobků tyto informační povinnosti splňovala.
Na kontrolní akci se podílely všechny inspektoráty ČOI a druhou etapu zajišťovalo oddělení technické kontroly. Důvodem k zahájení celoplošné kontroly byla podání spotřebitelů na nekvalitní vodovodní baterie, jejichž oprávněnost byla prokázána následným šetřením. Např. v jednom případě bylo prokázáno u pákové směšovací vodovodní baterie s ruční sprchou, odebrané na základě podnětu spotřebitele, že baterie nebyla zabezpečena proti zpětnému nasátí vody (vybavení zpětnou armaturou chybělo). V dalším případě bylo zjištěno, že směšovací vodovodní baterie má opačný směr otáčení jednoho kohoutkového uzávěru. Ventil pro horkou vodu se uzavíral doleva namísto doprava, zatímco ventil pro studenou vodu fungoval správně (tj. doprava se uzavíral – doleva otvíral). V tomto případě hrozilo nebezpeční, že se uživatel opaří. Nedostatky byly zjištěny při 19 z 83 kontrol provedených u distributorů.
Uvedení vodovodních baterií na trh se v České republice řídí zákonem č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, a nařízením vlády č. 163/2002 Sb. Povinné značení shody není stanoveno, výrobek uvedený na trh podle nařízení vlády 163/2002 Sb. nesmí být označen označením CE. Výrobek může nést označení českou značkou shody CCZ (dle § 13 odst. 4 zákona č. 22/1997 Sb.). Označení CCZ je dobrovolné a vyjadřuje, že výrobek splňuje technické požadavky stanovené ve všech nařízeních vlády, které se na něj vztahují a které toto označení stanovují nebo umožňují, a že byl při posouzení jeho shody dodržen stanovený postup.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva