Akce byla spolufinancována Evropskou komisí. Projektu se účastnilo 43 odborníků z 12 různých organizací členských států EU. Jednalo se o první společný evropský projekt tohoto druhu. Bylo zkontrolováno 40 různých typů měřičů z celé Evropy s cílem ověřit jejich shodu s evropskou legislativou.
Měřidla nás provází v každodenním životě, přestože si to ani neuvědomujeme a jejich chybná funkce může mít zásadní dopad na naše finance, zdraví, ale i bezpečnost. Měříme spotřebu elektrické energie, plynu nebo vody. Vážíme zboží v obchodech, měříme rychlost jízdy aut.
Proto měřidla musí splňovat velmi přísné zákonné normy, některé i na úrovni evropské legislativy. Cílem právní úpravy je zajistit, aby měřidla fungovala správně a měla správné charakteristiky přesnosti, nedocházelo k ovlivnění prostředím, ve kterém jsou instalována a nemohla být upravena k podvodnému používání. Elektroměry a měřiče tepla jsou zástupci celé této skupiny měřidel.
Podle odhadů Komise se v EU ročně prodá cca 14 milionů elektroměrů. Z toho plyne, že elektroměry a jejich prodej představuje zhruba 18,8% podíl na ročním trhu EU s měřicími přístroji a zaujímá první pozici v této statistice. V blízké budoucnosti bude určitě procento prodeje stoupat. Důvodem je pokračující úsilí ze strany orgánů EU prosazovat zavedení inteligentních měřicích systémů a tak budou muset být postupně nahrazovány miliony elektroměrů, které se v současnosti v EU používají.
Podobná situace, i když v menším měřítku, je u měřičů tepla. Jejich prodej se odhaduje na cca 800 000 kusů ročně, což představuje asi 8,9% podíl na ročním trhu měřicích přístrojů v EU. Používání měřičů tepla je podporováno Evropskou komisí vzhledem k tomu, že tyto přístroje jsou klíčovým faktorem pro zlepšení energetické účinnosti v sektoru domácností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva