ČOI: Telefonické zprostředkování úvěru je stále rizikové!

11.06.2015 21:00 | Zprávy

Při kontrolách plnění povinností, vyplývajících poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů ze zákona o spotřebitelském úvěru, zjistila Česká obchodní inspekce přetrvávající nedostatky u téměř poloviny kontrolovaných subjektů a další závady v plných dvou třetinách kontrol.

ČOI: Telefonické zprostředkování úvěru je stále rizikové!
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Vzhledem k vysokému poměru porušení obecně závazných právních předpisů budou kontroly pokračovat i v následujícím období. Právní moci nabylo v průběhu sledovaného období celkem 56 pokut ve výši 6,4 miliony korun. „Nejvyšší pokuta 5 milionů korun byla pravomocně uložena společnosti BOYDE, s. r. o., jíž bylo v roce 2014 prokázáno závažné úmyslné protiprávní jednání, kterým při zprostředkování spotřebitelského úvěru prostřednictvím telefonu s vysokým tarifem opakovaně poškozovala spotřebitele, žádající o úvěr. Společnost pokutu neuhradila, a proto byla jako pohledávka postoupena k vymáhání celním orgánům,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce. 

V období od 1. 1. do 31. 3. 2015 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na dodržování podmínek, vyplývajících poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů ze zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, provedeno celkem 75 kontrol. V 52 případech byly kontrolovány právnické osoby a ve 23 případech osoby fyzické. Z tohoto počtu působilo 42 osob jako zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru, 25 osob jako věřitelé (poskytovatelé spotřebitelského úvěru) a 8 kontrolovaných osob se zprostředkování popřípadě poskytování spotřebitelského úvěru přímo neúčastnilo, ale pouze poskytovalo služby.

Kontroly spotřebitelského úvěru – 1. čtvrtletí 2015

Inspektorát

počet kontrol

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

19:15 Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu

Do konce roku zbývá vyměnit až 400 tisíc řidičských průkazů, kterým po deseti letech uplynula platno…

reklama