ČSOB: Index očekávání firem má - 11,5 bodu

12.01.2014 15:52 | Zprávy

České společnosti se bojí poklesu poptávky, v dlouhém výhledu ale zůstávají optimistické.

ČSOB: Index očekávání firem má - 11,5 bodu
Foto: Archiv
Popisek: ČSOB - logo

Výhledy českých firem na následující tři měsíce jsou mírně pesimistické. Ukazuje to Index očekávání firem, jehož hodnota se ve čtvrtém kvartálu roku 2013 propadla o téměř 18 bodů na hodnotu - 11,5 bodu. Na propadu se nepochybně podepsaly dvě události, k nimž došlo krátce před sběrem dat: překvapivě špatný výsledek prvního odhadu HDP za 3Q 2013* a znehodnocení koruny ČNB. Unikátní výzkum ČSOB mezi středními a malými firmami zjistil, že daleko více společností se v nadcházejícím roce bojí poklesu poptávky. V rámci šetření byly sledovány také plánované změny zaměstnanecké politiky, vliv intervence ČNB na podnikání a čerpání dotací.  

Celkovou hodnotu Indexu očekávání firem tvoří odhad vývoje poptávky, objemu investic a plánované změny v podnikání. „Průzkum ukázal, že zvýšení poptávky v následujících třech měsících očekává pouze 31 % firem, což je o 20 procentních bodů méně než v minulém kvartálu. Většina firem naopak očekává její snížení. Pesimističtější očekávání českých manažerů a podnikatelů mohla být do určité míry dána jak v té době zveřejněnými slabšími čísly naší ekonomiky, tak překvapivou intervencí ČNB proti koruně,“ komentuje zjištění Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB a dodává: „Strategické postoje k budoucnosti firmy se však příliš nemění. Stejně jako v minulém kvartálu, přibližně dvě třetiny firem uvedly, že plánují podnikání zachovat ve stávajícím rozsahu, 19 % chce podnikání rozšířit a jen 10 % omezit či úplně ukončit. Zhruba polovina podniků přitom plánuje snížit své investice.“ Dobrou zprávou také zůstává, že v delším pohledu na budoucnost své firmy je 66 % podnikatelů optimistických. 

Dalším vzkazem, který podnikatelé prostřednictvím průzkumu posílají české ekonomice, je fakt, že se většina z nich nechystá v příštím roce propouštět ale ani nabírat nové zaměstnance. „Svůj záměr rozdat výpovědi potvrdilo jen 7 % firem. Naopak zvyšovat počty svých zaměstnanců plánuje dvojnásobný počet společností. Nejedná se však o radikální změny,“ vysvětluje současný přístup vedení podniků k zaměstnanecké politice Petr Manda. Polovina firem přitom neočekává v příštím roce žádnou změnu ve výši mezd. Naopak zvyšovat mzdy nad predikovanou míru inflace se rozhodlo 15 % společností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSOB

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

7:14 AMSP: Nepřiměřené náklady a právní nejistota

Prohlášení AMSP ČR k návrhu Evropské komise ohledně cíle snížení emisí CO2 o 90 % do roku 2040