ČSÚ: Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy

15.11.2016 8:01

V průběhu prvního pololetí tohoto roku zemřelo 54,1 tisíce obyvatel. To je o 3,7 tisíce méně než ve stejném období vloni. Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, rakovinu a onemocnění dýchacích cest.

ČSÚ: Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Celkem vloni zemřelo 111,2 tisíce osob. Počet zemřelých mužů se mezi lety 2006 a 2015 zvýšil z 52,7 na necelých 56 tisíc. Počty zemřelých žen vzrostly z 51,7 na 55,2 tisíc. Přesto se intenzita úmrtnosti za posledních deset let snížila. Naděje dožití mužů vzrostla o 2,4 roku a žen o 1,8 roku.

„Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy. I když se podíl těchto příčin v průběhu posledního desetiletí snižuje, vloni na ně zemřelo 41,9 % mužů a 49,9 % žen,“ říká předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. V dané kategorii se nejvíce umírá na ischemické nemoci srdeční. Intenzita úmrtnosti na akutní formy, např. infarkt myokardu, se snižovala rychleji než na chronické formy. Vedle toho klesala i úmrtnost na cévní onemocnění mozku, např. mozkovou mrtvici.

Druhou nejběžnější příčinou úmrtí jsou nádorová onemocnění. Diagnostikována jsou u více než pětiny zemřelých. U mužů se týkají zejména plic, tlustého střeva, včetně konečníku, a prostaty. U žen je zaznamenána nejvýznamnější část úmrtí v důsledku novotvarů plic, tlustého střeva včetně konečníku, prsu a pohlavních orgánů. „Pokud jde o úmrtí na nádory, rakovina plic patří k nejobvyklejším příčinám u mužů a od roku 2009 i u žen. Tento typ zhoubných novotvarů je spojován s kouřením, jehož obliba u žen zatím neklesá,“ vysvětluje Magdaléna Poppová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Intenzita úmrtnosti na rakovinu se od roku 2006 snižuje. Vloni zemřelo na tyto příčiny 27,0 % mužů a 22,3 % žen.

Onemocnění dýchací soustavy byla vloni řazena na třetí místo mezi příčinami úmrtí. V jejich důsledku zemřelo 7,4 % mužů a 6,1 % žen.

Sledovány jsou i vnější příčiny úmrtí. Mezi nimi dominují sebevraždy. Od roku 2012 jich ale ubývá. Vloni spáchalo sebevraždu 1 130 mužů a 254 žen. Ve srovnání s rokem 2006 také klesá počet dopravních nehod. V roce 2015 při nich zemřelo 635 mužů a 176 žen.

Nejvyšší úmrtnost je v Ústeckém kraji. Naopak nejnižší v Praze a Jihomoravském kraji. Více než čtvrtina úmrtí mužů a pětina úmrtí žen je odvratitelná, ať už včasnou léčbou, nebo prevencí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

11:54 ČEZ: Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dosáhl poprvé v historii výkonu 513 MW

Energetici v Dukovanech dosáhli plánovaného zvýšení elektrického výkonu 3. výrobního bloku – špičkov…