ČSÚ: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu dozná změn

10. 1. 2016 16:36

Rychlá informace ČSÚ o konjunkturálním průzkumu dozná v novém roce několika dílčích změn. V textu již nebude primárně reflektováno saldo kompozitních a dílčích odvětvových indikátorů důvěry, ale jejich bazické indexy. Časové řady nebudou žádným způsobem narušeny. Metodika se nemění.

ČSÚ: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu dozná změn
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Cílem úpravy je přiblížit interpretaci dat o konjunkturálních průzkumech praxi uplatňované Evropskou komisí a dalšími renomovanými institucemi (např. německým IFO nebo francouzským INSEE). Prezentace dat prostřednictvím bazických indexů usnadňuje uživatelům konfrontaci tzv. měkkých dat o ekonomickém sentimentu s pozdějšími tzv. tvrdými daty zjištěnými prostřednictvím krátkodobých podnikových statistik, případně publikovaných statistikou čtvrtletních národních účtů. Výhodou prezentace bazických indexů je také lepší využití při analytické činnosti, jelikož jsou eliminovány záporné hodnoty.

ČSÚ upozorňuje na tyto částečné a formální úpravy Rychlé informace, které by měly být uživatelsky vstřícnější, v předstihu s vědomím toho, že zejména odborná část veřejnosti s údaji detailně a rutinně pracuje.

Celkem se ve více než jednostránkové textové informaci upraví znění osmi vět. Tabulkové přílohy, včetně jejich pořadí, zůstanou nezměněny. V závěru textové části v sekci Poznámky bude doplněna informace o tom, že jsou popisovány bazické indexy a že bází je průměr roku 2005. První Rychlá informace v nové podobě bude publikována 25. ledna 2016. Salda indikátorů důvěry budou nadále uvedena v Přílohách, v Tabulce 2.

Více o konjunkturálních průzkumech naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Zdravotnického holdingu nabízí pacientům kratší čekací doby na některé plánované výkony

7:31 Nemocnice Zdravotnického holdingu nabízí pacientům kratší čekací doby na některé plánované výkony

Na plánovanou endoprotézu kyčle nebo kolene do Rychnova nad Kněžnou, na operaci žlučníku nebo kýly t…