ČT: Premiéry dokumentů o Zuzaně Mináčové i Oldřichu Stránském uctí památku obětí holokaustu

20. 1. 2016 9:09

Česká televize připravila sérii pořadů k uctění památky obětí holokaustu.

ČT: Premiéry dokumentů o Zuzaně Mináčové i Oldřichu Stránském uctí památku obětí holokaustu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

V televizní premiéře tak nabídne divákům autorský snímek Mateje Mináče Očima fotografky, ve kterém režisér na pozadí fašismu, komunismu i kapitalismu mapuje životní příběh své matky, významné fotografky Zuzany Mináčové. Poprvé budou mít diváci také možnost zhlédnout film o muži, který během holokaustu přišel o celou svoji rodinu, sám prošel pěti koncentračními tábory, a přesto později usiloval o smíření Čechů a Němců, Osvětim-Březinka. Oldřich Stránský, vězeň číslo 168830.

Filmy režiséra Mateje Mináče proslavily příběh záchrany 669 dětí sirem Nicholasem Wintonem během druhé světové války. Ve svém nejnovějším snímku Očima fotografky se zaměřil na osud dítěte, které nemělo to štěstí se včas do bezpečí jednoho z Wintonových vlaků dostat. Tím dítětem je jeho vlastní matka, dnes pětaosmdesátiletá fotografka Zuzana Mináčová, jež patří k předním osobnostem slovenské a české fotografie. Mináčová prošla v dětství mnoha traumatickými zážitky, jež jí celý život nedovolily klidně spát. Proto se její syn rozhodl natočit film, který by jí umožnil smířit se s minulostí tím, že bude vzpomínat a vyprávět.

Je to bolestná cesta časem, na které se Zuzana Mináčová nejen vrací do temné doby plné úzkosti, ale také vypráví s humorem sobě vlastním o historických přemetech typických pro dvacáté století. O demokracii, fašismu i bolševismu, o svých cestách na filmové festivaly a zážitcích s jeho hvězdami.

Česká televize pak divákům nabídne i další Mináčův film. Dvěma českými lvy oceněný snímek Všichni moji blízcí, ve kterém ožívá příběh činů sira Nicolase Wintona.

V premiéře se ve středu 27. ledna, na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, divákům na ČT2 představí dokument Osvětim-Březinka. Oldřich Stránský, vězeň číslo 168830. Film zachycuje vzpomínky na útrapy koncentračních táborů pozdějšího předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Oldřicha Stránského. Snímek se v názvu odkazuje na plynové komory umístěné v areálu Osvětim-Březinka.

Mezi dalšími snímky, které Česká televize zařadila do vysílání, jsou například oscarové drama Pianista či cenami ověnčený milostný příběh z prostředí osvětimského lágru Colette. Středeční večer na ČT art pak bude patřit životopisnému snímku o Arnoštu Lustigovi Tvoje slza, můj déšť a Suitě pro jeden život, příběhu českého skladatele Pavla Haase, jehož slibnou uměleckou dráhu přerušila Osvětim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nabídka ČD Ski v Česku a na Slovensku v zimní sezóně 2018

22:36 Nabídka ČD Ski v Česku a na Slovensku v zimní sezóně 2018

Už na třináctou lyžařskou sezónu se připravují České dráhy ve spolupráci se sedmi partnerskými skiar…