ČVUT: Elektrotechnická fakulta vyhlásila soutěž, zaměřenou na výzkum Parkinsonovy choroby

16.03.2018 17:09

Až do 20. května mohou studenti všech středních a vysokých škol v České republice a na Slovensku zaslat svá řešení do nové soutěže BiosignalChallenge 2018. Tu pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, Neurologická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a společnosti HUMUSOFT a MathWorks. Účastníci soutěže budou detekovat Parkinsonovu chorobu pomocí řečových promluv.

ČVUT: Elektrotechnická fakulta vyhlásila soutěž, zaměřenou na výzkum Parkinsonovy choroby
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Pro vývoj léčby, stanovení přesné diagnózy a prognózy Parkinsonovy nemoci je zásadní mít k dispozici vhodná objektivní měření, takzvané biomarkery, které úzce souvisejí s přítomností nebo progresí symptomů dané nemoci. Automatizace hodnocení řeči může poskytnout tyto objektivní biomarkery a přinést tak další možnosti pro budoucí vylepšení klinické praxe a zlepšení kvality života pacientů s Parkinsonovou nemocí.

Garant soutěže prof. Roman Čmejla z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze k zadání dodává: „Hlavním cílem soutěže je návrh algoritmu detekujícího přidružené příznaky Parkinsonovy choroby v řečových promluvách při rytmickém opakování slabik a klasifikujícího promluvy na zdravý/nemocný. Algoritmus musí být realizován v programovém prostředí MATLAB a k jeho návrhu mají soutěžící k dispozici promluvy celkem od šedesáti mluvčích.“

Podrobnosti o soutěži jsou k dispozici ZDE. Společnost MathWorks nabízí všem účastníkům soutěže na 1 rok zdarma licenci programu MATLAB.

Případní zájemci o studium biomedicíny na Fakultě elektrotechnické ČVUT si mohou v současné době podat přihlášku ke studiu bakalářského nebo magisterského programu Lékařská elektronika a bioinformatika, které budou nově otevřeny od akademického roku 2018/19. Podrobnosti o studiu nových programů jsou ZDE.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 katederumístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlověnáměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky,telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí meziprvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUTa má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Odroku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako dokladprvotřídního vzdělání. Více informací najdete ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světovýchuniverzit, v oblasti „Civil and StructuralEngineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „MechanicalEngineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „ElectricalEngineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

13:04 ČEZ: Uzávěrka 10. ročníku soutěže „Vím proč“ se blíží

Už jen necelý měsíc mohou žáci základních a středních škol posílat videa do soutěže „Vím proč“ o nej…