ČVUT rozsvítí v Dejvicích skleněnou plastiku Mariana Karla

18.03.2015 11:45

Skleněná plastika, kterou mezinárodně uznávaný výtvarník prof. Marian Karel dlouhodobě zapůjčil k instalaci před budovu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v Technické ulici, tvoří již několik měsíců vizuální dominantu areálu fakulty. Koncem příštího týdne získá svou konečnou „světelnou“ podobu. Slavnostní odhalení a rozsvícení sochy proběhne ve čtvrtek 26. března od 19.15 hodin.

ČVUT rozsvítí v Dejvicích skleněnou plastiku Mariana Karla
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Světlo generované externím zdrojem dotváří v pokovené skleněné desce další prostor a spolu s reflexí okolního prostředí a žulového kamene tvoří hyperstrukturální vizuální děj, hmotu, která se v průběhu dne mění. Součástí odhalení plastiky bude světelná performance s hudební kompozicí od Adama Sporky. Mediální obsah a laserová projekce je realizována ve spolupráci s Institutem intermedií Fakulty elektrotechnické ČVUT a Ústavem průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT (Ing. Roman Berka, Ph.D., Ing. Jakub Hybler a MgA. Josef Šafařík, PhD.). Vzhledem k rekonstrukci budovy bude stálé nasvícení sochy řešeno až při jejím dokončení v průběhu roku 2015.

Skleněná socha volně navazuje na plastiku Pyramida, která byla poprvé prezentována na autorově výstavě Průniky v prostorách Musea Kampa. Historik umění Josef Vomáčka na závěr recenze k výstavě před třemi lety napsal: „Průniky jsou ukázkou kurátorského mistrovství, místem, kde je možné vidět možná nejzajímavějšího skláře české současnosti. Buďme Muzeu Kampa za tuto možnost vděčni, doufejme pak, že se řada Karlových děl dostane i tam, kde jim to opravdu sluší – do volného městského prostoru, kde mají sílu na to, aby zdobily naprosto současnou řečí místa, kde žijeme nebo, možná v této rozhárané době, kde bychom chtěli žít.“ Karlova instalace v Technické ulici v Dejvicích budovu Fakulty elektrotechnické nezdobí, nýbrž s ní rozmlouvá a v tichém zrcadlení vytváří koláže z odrazů každodennosti.

Děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Pavel Ripka k instalaci skulptury říká: „Těší nás, že jsme mohli využít prostor před fakultou k instalaci díla profesora Karla, které nejenom že doplňuje dvoranu budovy, ale také je jakýmsi pomyslným pojítkem dvou součástí ČVUT – Fakulty elektrotechnické a Fakulty architektury. Právě v takovém prolínání do značné míry odlišných světů a v jejich vzájemné spolupráci, spatřuji nadějnou budoucnost celé naší univerzity.“

O autorovi

Prof. Marian Karel v současné době působí jako vedoucí Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze. Je jedním z nejznámějších současných českých výtvarníků. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha českých a zahraničních výtvarných sbírkách (Galerie hlavního města Prahy, Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně,  Musée des arts décoratifs, Palais de Louvre v Paříži, The National Museum of Modern Art v Tokiu, The Corning Museum of Glass, Glasmuseum Hentrich im Kunstmuseum Ehrendorf v Düsseldorfu a mnoho dalších). Více informací o autorovi a jeho tvorbě na http://www.mariankarel.cz/

Atelier Karel (Marian Karel a Josef Šafařík) spolupracuje s Fakultou elektrotechnickou a jejími studenty zejména prostřednictvím Institutu Intermédií, ve kterém momentálně připravuje světelné instalace pro fasádu budovy a chodby halových laboratoří.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…