Druhou cenu získali mladí Dánové, kteří ve svém euroskeptickém městě zorganizovali akci na zlepšení vnímání EU. Na třetím místě se umístil webový portál z Nizozemí, kde jeho přispěvatelé píší své příběhy o Evropě. Ocenění si vítězové převzali z rukou místopředsedkyně Evropského parlamentu Sylvie Guillaume během slavnostního ceremoniálu, který se konal v úterý 23. května v německém městě Cáchy.
Cena Karla Velikého pro mladé Evropany
Evropská cena Karla Velikého pro mládež má za cíl podporovat rozvoj evropského povědomí mezi mladými lidmi a jejich smysl pro evropskou integraci. Je udělována projektům, které podporují vzájemné porozumění, posilují rozvoj společného povědomí o evropské identitě a nabízejí praktické příklady soužití Evropanů jako jednoho společenství.
Pozvánku na slavnostní předávání ceny dostali zástupci všech 28 projektů, které vyhrály národní kola. Vítězné týmy za celou EU získaly peněžní ceny v hodnotě 7500, 5000 a 2500 eur.
Letošní vítězové
První místo: "Erasmus evening" - Polsko
Erasmus evening je rozhlasová show pro studenty o programu Erasmus, která byla vysílána na studentském internetovém rádiu v Poznani. Tvůrci pořadu si jako hosty zvali buď mladé Poláky studující v zahraničí, nebo zahraniční studenty studující v Polsku. Témata byla různá, mluvilo se například o tom, jak vyplnit přihlášku, jaké jsou rozdíly mezi univerzitami a jaké uplatnění mají jejich absolventi, ale také o tom, jak si najít bydlení a jiných praktických věcech spojených se studiem v zahraničí.
Druhé místo: "Re-discover Europe" - Dánsko
Re-discover Europe je událost, která se konala během dvou různých dní - 6. a 9. května 2016 v euroskeptické městě Aalborg na severu Dánska. První den kráčeli ulicemi města lidé nesoucí vlajku EU. Na konci průvodu byla "multikulturní vesnice", kde se mohli obyvatelé města dozvědět více o jeho rozmanitosti. Druhý den, 9. května, u příležitosti Dne Evropy, se zde konalo několik akcí na zvýšení povědomí o EU. Jejich součástí byly "EU talks", přednášky inspirované slavnými TED talks a na závěr "EU street party".
Třetí místo: "Are we Europe" - Nizozemí
Are we Europe je webstránka, kde mladí lidé přispívají svými články, fotografiemi a videi a zprostředkovávají, co pro ně znamená být Evropanem. Tvůrci webu věří, že v dnešní době, kdy je Evropa médii a některými lidmi vykreslována jako něco škodlivého, je důležité zapálit pro ni mladé lidi a ukázat čtenářům, že EU mohou vnímat i jinak než negativně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Nerostné bohatství na Ukrajině
Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?
Další články z rubriky

16:08 Úřad vlády: Vláda udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků, jakmile to bude možné
Premiér Petr Fiala se ve středu 7. května 2025 setkal ve Strakově akademii s ministrem obchodu, prům…
- 13:21 Ministerstvo zahraničí představuje brožuru Informační manipulace Kremlu
- 12:55 Trvalý dopad prezidenta Trumpa na trh s kryptoměnami
- 10:17 České dráhy: Vlakem do Německa na jaře a v létě - sezónní pár vlaků EC z Prahy do Berlína a cestování jen s rezervacemi
- 8:54 Skupina ČEZ vydala Zprávu o udržitelnosti, poprvé podle evropských směrnic
- 7:23 Královéhradecký kraj: Zábavným dnem na Stezce korunami stromů v Janských Lázních poděkujeme pěstounům