Česká krajina: Trojici zubrů z vojenského prostoru v Milovicích odvezli dnes ochranáři do rezervace u Rokycan

16.01.2020 18:47

Tři samice ohroženého zubra evropského převezli dnes odpoledne odborníci z bývalého vojenského prostoru Milovice ve Středočeském kraji do nově vzniklé rezervace u Rokycan v západních Čechách. Odchyt a transport vzácných zvířat prováděli experti ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Právě východočeské safari má totiž v tuzemsku s přepravou velkých kopytníků největší zkušenosti.

Česká krajina: Trojici zubrů z vojenského prostoru v Milovicích odvezli dnes ochranáři do rezervace u Rokycan
Foto: Vojtěch Lukáš
Popisek: Zubr evropský

Zvířata nejdříve veterinární lékař uspal střelou z narkotizační pušky. Poté byla zvířata naložena do speciálních beden a umístěna na speciální přepravník. „Odchyt a nakládku zvířat komplikovalo, že se stádo nacházelo v hustém porostu v nejodlehlejší části rezervace. Nakládka tak trvala výrazně déle, než jsme předpokládali. Každé zvíře v bedně bylo třeba převézt přes celou pastvinu. Pohyb techniky přes podmáčený a členitý terén přitom musel být jen velmi pomalý,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice založila v roce 2015. Zvířata v rokycanské rezervaci proto odborníci vyložili až za tmy.

Odvoz nahradil přirozený proces. „Samice dorostly do věku, kdy i v přírodě opouštějí mateřské stádo. Navíc by mohly být již pohlavně dospělé, takže je bylo nutné oddělit od jejich otce a bratrů, aby nedošlo k příbuzenskému křížení,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

V rokycanské rezervaci je od října loňského roku stádo divokých koní z Milovic. Bývalé rokycanské cvičiště leží na jižním okraji města. Protéká tam Rakovský potok, ve kterém žije rak kamenáč. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Na území této evropsky významné lokality se vyskytují také užovka obojková, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin tam roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Ochranářskou společnost Česká krajina (ZDE) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID. Za projekt návratu velkých kopytníků obdržel v roce 2019 prestižní Cenu Josefa Vavrouška.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

19:02 Celní správa: Podvodné výzvy k úhradě cla

Celní úřad pro Pardubický kraj upozorňuje na podvodná jednání a žádá veřejnost o obezřetnost při výz…