Česká národní banka otevřela svoji pasáž umělcům

26.12.2016 10:29

Pasáž České národní banky mezi Senovážným náměstím a ulicí Na příkopě dostala novou tvář a nový název. Stala se „Pasáží českého designu“ a byla zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Chce procházející lidi zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.

Česká národní banka otevřela svoji pasáž umělcům
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

„Přeji nové pasáži, aby nejen spojovala ulici Na příkopě a Senovážné náměstí, ale aby hlavně byla pasáží, která žije a oživuje,“ uvedl při slavnostním otevření pasáže starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle slov ředitelky projektu „Pasáž českého designu“ Štěpánky Zinkaizlové byla důležitou inspirace fungováním pasáží v evropských metropolích, kde pasáže dlouhodobě slouží umění a designu. „A to jako výstavní fóra, prodejní místa a místa pro setkávání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku, a proto jim otevřením ´Pasáže českého designu´ chceme dát šanci k potkávání a k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí,“ vysvětlila Štěpánka Zinkaizlová.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok připomněl historii budovy banky. V roce 1929 byla vyhlášena soutěž na budovu tehdejší Živnobanky, kterou vyhrál architekt František Roith, jehož funkcionalistická budova byla později v průběhu let postupně upravována a vznik pasáže byl asi nejradikálnější úpravou. „A ta pasáž se podle našeho názoru velmi hodí k prezentaci českých designérů,“ prohlásil Jiří Rusnok.

V pasáži najdeme Ravak či Modernistu vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby platformy ArtBees. „Otevření pasáže neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček – lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich ´přídí´, pak jim dosud chybí jejich symbolický ´patron´, jak tomu je (nebo alespoň bývalo) u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní uplatnění mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry,“ řekl ředitel správní sekce ČNB Zdeněk Virius.

Otevření nového prostoru, který chce dát šanci mladým umělcům, Městská část Praha 1 vítá. „Jsem velmi rád, že chce tento projekt umožnit seberealizaci mladým designérům. Naše Galerie 1 ve Štěpánské 47 už několik let otevírá své prostory výstavním projektům mladých tvůrců i studentů, včetně designérů, a organizuje jejich setkávání s veřejností. Vedle toho ale nezapomíná na umělce, kteří jsou už starší, ale se svojí zajímavou tvorbou nemají možnost vystavovat v komerčních galeriích,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kromě Oldřicha Lomeckého, guvernéra Jiřího Rusnoka a Štěpánky Zinkaizlové se slavnostního otevření pasáže zúčastnily také například primátorka Adriana Krnáčová a ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…