Velkou kulturní událostí nacházejícího období je Rok české kultury v Japonsku, iniciovaný Velvyslanectvím ČR v Tokiu. Spolu s Českými centry se na realizaci podílí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy. 12. prosince 2016 se v Českém centru Tokio koná slavnostní ceremoniál, který připomene 10 let působení centra.
10 LET
České centrum Tokio bylo založeno v roce 2006. Prvním ředitelem byl Petr Holý, jehož ve funkci vystřídala v roce 2013 Eva Takamine. Nová ředitelka navázala na práci svého předchůdce. V průběhu deseti let se v japonském teritoriu uskutečnilo 350 událostí propagujících české osobnosti i obory. Podle místní statistiky se Japonci vůbec nejvíce zajímají o českou hudbu, film – a české sklo. Díky činnosti Evy Takamine se do popředí dostává také výtvarné umění, móda a design. Představily se tu i významné české osobnosti: Pavel Šporcl, Jiří Mádl, Jana Boušková, Olga Sommerová, Jan Švankmajer, Jiří Strach, Emil Viklický, Kateřina Šedá nebo ikona českého sportu Věra Čáslavská. Za 10 let se zde vystřídalo více než tisíc delegátů z České republiky.
MUCHU MILUJÍ
Ve spolupráci s předním japonským sběratelem díla Alfonse Muchy panem Toshiyuki Ogatou (Alfons Mucha Ogata Collection) proběhla v nedávné době (21.9. - 31. 10. 2016) ve výstavním sále Českého centra Tokio výstava „Alfons Mucha pro svou vlast“. Zahrnovala dílo, které bylo věnováno české tématice například v podobě grafických předloh k prvním československým poštovním známkám, československým bankovkám. K vidění byly návrhy obalů pro celou řadu spotřebních předmětů, reklamní plakáty, litografie. Všechny vystavené exponáty (6 litografií, desítky pohlednic a bankovek, stovky známek a publikací byly originály, včetně původního článku z Lidových novin z roku 1928 o slavnostním otevření výstavy Slovanské epopeje v Praze. Výstava přilákala stovky návštěvníků.
Podobnou odezvu měly v minulosti projekty přibližující tvorbu Jana Švankmajera nebo Oldřicha Kulhánka. Masivní úspěch zaznamenala historicky první asijská retrospektivní výstava Josefa Koudelky v National Museum of Modern Art v Tokiu v roce 2013. České centrum Tokio ve spolupráci s předním japonským kritikem fotografie K. Iizawou připravilo doprovodný program.
Čeští návštěvníci si dnes ještě mohou vybavit česko-japonskou výstavu Things will never be the same zaměřenou na česko - japonský design, malbu a komiks umělců Yusuke Nakamury, Ayako Takagi a Jiřího Votruby. Výstava byla součástí pražské přehlídky Designblok 2007 těsné poté, co dorazila ze svého japonského turné organizovaném Českým centrem Tokio.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva