Česko se připojilo k dohodě proti zneužívání převodních cen u nadnárodních společností

29. 1. 2016 13:10

Ministerstvo financí se ve středu 27. ledna 2016 podpisem Mnohostranné dohody o výměně Zpráv podle zemí (v mezinárodním kontextu známých jako Country-by-Country Reporting) připojilo mezi 31 zemí, které si budou automaticky vyměňovat informace sestavované nadnárodními společnostmi, jejichž sdílení je klíčové pro hodnocení převodních cen. K podpisu došlo během zasedání Výboru pro fiskální záležitosti OECD v Paříži.

Česko se připojilo k dohodě proti zneužívání převodních cen u nadnárodních společností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Automatická výměna Zpráv podle zemí zvýší transparentnost transakcí nadnárodních společností a bude jedním z důležitých informačních pramenů Finanční správy pro rizikovou analýzu transferových cen těchto firem.

„Stejně jako v boji s úniky na DPH je těsná mezinárodní spolupráce nezbytná i pro efektivní boj s úniky na daních z příjmů. Tato mnohostranná dohoda nám pomůže eliminovat praxi, kdy si spřízněné subjekty ve vzájemných transakcích upravují ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění“, uvedl ministr financí Andrej Babiš s tím, že proti vyvádění zisků do daňových rájů bude Finanční správa bojovat i prostřednictvím pokračující kontrolní akce na národní úrovni, která již přinesla zjištění v podobě doměření daně v hodnotě více než 170 mil. Kč.

Podpis Dohody předpokládá přijetí navazující legislativy, na jejímž základě budou některé společnosti se sídlem v České republice vypracovávat za celou nadnárodní skupinu Zprávu podle zemí a pravidelně ji předávat finanční správě. Modelová legislativa OECD, sloužící jako vzor právní úpravy určené k implementaci Dohody, vztahuje tuto povinnost na skupiny spojených osob, které za daný fiskální rok dosáhnou konsolidovaných příjmů alespoň ve výši 750 mil. EUR. Pokud by mateřská společnost sídlila v zemi, která se nepodílí na systému výměny Zpráv podle zemí, povinnost zpracovat zprávu na jiného člena skupiny, např. i na společnost z České republiky.

Dohoda byla podepsána na základě čl. 6 Úmluvy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

21:56 Nemocnice Písek: Porodnice získala další ocenění

Porodnice písecké nemocnice získala začátkem listopadu další dvě ocenění vysokého standardu své péče…