Český rozhlas změní po 18 letech časové znamení: pípání nahradí kapka vody

19. 6. 2017 8:07

V pondělí 19. června uslyší posluchači Českého rozhlasu nové časové znamení. Tradiční přerušovaný tón o frekvenci 1 kHz na jeden den nahradí zvuky kapající vody. Tato změna má upozornit na začínající projekt Týden vody, který posluchačům ve dnech od 19. do 25. června nabídne nová fakta o konci vodního blahobytu v Česku.

Český rozhlas změní po 18 letech časové znamení: pípání nahradí kapka vody
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

„Je dobře, že Český rozhlas otevírá toto téma a přinese nové a často i překvapivé pohledy na zdánlivě obyčejnou pitnou vodu. Většina z nás ji považuje za samozřejmou a tak k ní i přistupujeme. Nedostatek pitné vody se však řadí mezi celosvětová rizika,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Posluchači Českého rozhlasu uslyší v rámci Týdne vody například informace o tom, jaké škody už nyní sucho působí některým zemědělcům, lesníkům i domácnostem. Posluchači se dozví i o virtuální vodě, jež se ukrývá za většinou věcí, které denně používáme. „Když sníte plátek hovězího masa, spotřebujete tím deset plných van vody. Ta například zavlažovala pastviny nebo ji zvíře pilo. Vám by tato virtuální voda z jednoho hovězího plátku vydržela k pití celé dva roky,“ říká vedoucí projektu Týden vody a šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus Ondřej Nováček.

Na webu iROZHLAS.cz najdou posluchači kalkulačku, která jim spočítá množství peněz, jež by ušetřili, pokud by dokázali zachytit všechnu dešťovou vodu ze své střechy a použili ji například na splachování. U středně velkého domu je to okolo 4000 korun ročně, ale záleží na ceně vody v dané lokalitě.

Na sociálních sítích Český rozhlas v rámci Týdne vody spustí videopřenos 24 hodin pitné vody v Česku. „Kdokoliv se může podívat, kolik vody určené k pití aktuálně uniká v celé republice z potrubí, kolik jsme jí spláchli do záchodu, vyplýtvali na zalévání nebo k napouštění bazénů. Už teď mohu prozradit, že údaje jsou zarážející, protože Češi pitnou vodu používají k mnoha různým účelům, ale k pití naprosto minimálně,“ dodává vedoucí projektu Nováček.

Týden vody vyvrcholí v neděli 25. června mimořádnou akcí na přehradě Švihov na Želivce. Na jediný den Povodí Vltavy zpřístupní uzavřená ochranná pásma vodního zdroje, z nějž čerpá vodu Praha a další oblasti – celkem 1,5 milionu lidí.

Veřejnost se tak dostane nejen na hráz nádrže, která je největší nádrží na pitnou vodu ve střední Evropě, ale také na unikátní dálniční mosty bez konce – ty trčí nad vodní hladinou nádrže a nikam nevedou.

Příležitost k návštěvě dostane tři sta lidí – vstupenky mohou získat v soutěžích ve vysílání Českého rozhlasu nebo tak, že se zaregistrují na zpravodajském serveru iROZHLAS.cz. Z hráze přehrady odvysílají Radiožurnál, Dvojka a Plus závěrečnou debatu o konci vodního blahobytu v Česku. Účast přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a další.

Přímý přenos pořadu začne v neděli 25. června v pravé poledne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podnikatelé pod vedením Hospodářské komory doprovodí premiéra do Maďarska

20:11 Podnikatelé pod vedením Hospodářské komory doprovodí premiéra do Maďarska

Hospodářská komora ČR ve dnech 26.–27.listopadu uspořádá doprovodnou podnikatelskou misi premiéra Bo…