Český statistický úřad: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu pro odborníky dozná změn

7. 1. 2016 10:50

Rychlá informace ČSÚ o konjunkturálním průzkumu dozná v novém roce několika dílčích změn. V textu již nebude primárně reflektováno saldo kompozitních a dílčích odvětvových indikátorů důvěry, ale jejich bazické indexy. Časové řady nebudou žádným způsobem narušeny. Metodika se nemění.

Český statistický úřad: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu pro odborníky dozná změn
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Cílem úpravy je přiblížit interpretaci dat o konjunkturálních průzkumech praxi uplatňované Evropskou komisí a dalšími renomovanými institucemi (např. německým IFO nebo francouzským INSEE). Prezentace dat prostřednictvím bazických indexů usnadňuje uživatelům konfrontaci tzv. měkkých dat o ekonomickém sentimentu s pozdějšími tzv. tvrdými daty zjištěnými prostřednictvím krátkodobých podnikových statistik, případně publikovaných statistikou čtvrtletních národních účtů. Výhodou prezentace bazických indexů je také lepší využití při analytické činnosti, jelikož jsou eliminovány záporné hodnoty.

ČSÚ upozorňuje na tyto částečné a formální úpravy Rychlé informace, které by měly být uživatelsky vstřícnější, v předstihu s vědomím toho, že zejména odborná část veřejnosti s údaji detailně a rutinně pracuje.

Celkem se ve více než jednostránkové textové informaci upraví znění osmi vět. Tabulkové přílohy, včetně jejich pořadí, zůstanou nezměněny. V závěru textové části v sekci Poznámky bude doplněna informace o tom, že jsou popisovány bazické indexy a že bází je průměr roku 2005. První Rychlá informace v nové podobě bude publikována 25. ledna 2016. Salda indikátorů důvěry budou nadále uvedena v Přílohách, v Tabulce 2.

Více o konjunkturálních průzkumech naleznete zde: https://www.czso.cz/csu/czso/konjunkturalni_pruzkum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Komořanská teplárna stvrdila spolupráci s městy Most a Litvínov pro letošní rok

22:15 Komořanská teplárna stvrdila spolupráci s městy Most a Litvínov pro letošní rok

Primátor města Mostu Jan Paparega a generální ředitel United Energy Milan Boháček podepsali na konci…