Čeští badatelé hledají podporu pro vybudování on-line muzea Gulagu

08.03.2015 19:03

Kompletní 3D rekonstrukce autentického tábora Gulagu, virtuální prohlídky s 3D vizualizací předmětů denní potřeby vězňů, to vše propojeno se vzpomínkami pamětníků a podrobnými informacemi - takto bude vypadat unikátní Online muzeum Gulagu. Tým českých badatelů ze sdružení Gulag.cz na jeho vzniku pracuje už několik let a nyní hledá podporu projektu u veřejnosti.

Čeští badatelé hledají podporu pro vybudování on-line muzea Gulagu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau

Terezín, Mauthausen, Buchenwald, Osvětim... jména nacistických koncentračních táborů zná každý a muzea vybudovaná na jejich místě ročně navštěvují sta tisíce lidí. Pečora, Kolyma, Norilsk, Jermakovo... jména sovětských pracovních táborů Gulagu jsou naopak známá mnohem méně. Navíc dosud nevzniklo ani jedno jediné muzeum na místě bývalého stalinského koncentráku.

"Během tří expedic na severní Sibiř jsme v uplynulých šesti letech zmapovali 17 opuštěných stalinských táborů na severní Sibiři . Na poslední výpravě v září 2013 vznikla i unikátní panoramatická prohlídka, která je nyní přístupná na našem webu. Právě tato prohlídka je výchozím bodem pro budování celého komplexního online muzea," řekl předseda sdružení Štěpán Černoušek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o časově i finančně velmi náročný projekt a projektový tým dosud pracoval bez jakékoliv institucionální či finanční podpory, pouze na! základě čistého entusiasmu, rozhodli se představitelé sdružení požádat širokou veřejnost o podporu při získávání finančních prostředků na vznik muzea.

"V těchto dnech jsme proto spustili crowdfundingovou kampaň na portále Hithit, v níž žádáme veřejnost o 440.000 Kč. Pokud se nám podaří tuto částku vybrat, zdvojnásobí nám ji Nadace Vodafonu, která náš projekt tímto způsobem podporuje," dodal Černoušek.

Projekt Online muzea Gulagu je v celosvětovém měřítku unikátní -- doposud opuštěné tábory Gulagu (a jsou jich stále po vzdálených koutech Sibiře stovky) nikdo nezmapoval a nezrekonstruoval za využití nejmodernějších IT technologií. A navíc mezi 18 miliony vězňů Gulagu byly deseti tisíce lidí z evropských zemí i Spojených států, a také 25 tisíc Čechoslováků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČD - Telematika slaví 30 let, více se chce zaměřit na zákazníky ze státní správy a kyberbezpečnost

19:15 ČD - Telematika slaví 30 let, více se chce zaměřit na zákazníky ze státní správy a kyberbezpečnost

V polovině dubna oslavila společnost ČD - Telematika již 30 let fungování. V posledních letech přito…