Čeští vojenští hudebníci budou učit hudbu na Balkáně

09.06.2015 19:01

Neobvyklou vojenskou misi absolvovali letos v březnu dva příslušníci Ústřední hudby AČR. Ve službách britské armády se vydali do Kosova, Makedonie a Albánie, aby zde v rámci speciálního tréninkového projektu předali své zkušenosti s působením v armádním orchestru a propagovali vojenskou hudbu jako takovou.

Čeští vojenští hudebníci budou učit hudbu na Balkáně
Foto: army.cz
Popisek: Čeští vojenští hudebníci.

Česká vojenská hudba spolupracuje s britskou armádou již delší dobu, naposledy vloni při odhalení pomníku čs. letcům v Praze na Klárově. O českých kolezích mají Britové vysoké mínění. V oficiálním dopise ministru obrany Martinu Stropnickému je dokonce označili za „klenot na koruně Armády České republiky“, její výkony pak „snesou srovnání s nejlepšími světovými tělesy symfonické dechové hudby“.

Proto se britská armáda rozhodla, že Čechy zařadí do svého projektu zahraničních krátkodobých tréninkových misí, které již několik let úspěšně realizuje na různých místech světa. „Jedná se o malé týmy profesionálních muzikantů, kteří pomáhají vojenským hudebníkům zejména v rozvojových státech, které jsou partnery NATO,“ vysvětluje nadporučík Jan Pohořalý z Ústřední hudby AČR, který se mise zúčastnil.

Britové měli zájem o dva specialisty, hráče na lesní roh a trubku, kteří by na jarní „turné“ vyrazili do třech států západního Balkánu. „V požadavcích byla kromě odborné hráčské úrovně také schopnost pedagogická a metodická,“ říká Pohořalý a dodává, že významnou roli v jejich angažmá hrála také skvělá reputace české armády v zemích bývalé Jugoslávie a Balkánu obecně.

Veliká pocta a neocenitelná zkušenost

Oba Češi působili v šestičlenném týmu, s nímž postupně navštívili kosovskou Prištinu, makedonské Skopje a albánskou Tiranu. Úkol měla britsko-česká skupina vždy více méně podobný: „Pomoc při nácviku protokolárních a služebních akcí a podpořit nově se tvořící vzdělávací systém v hudebních oborech, které využívá vojenský orchestr,“ vypočítává Pohořalý.

Zatímco v České republice fungují vojenské a civilní orchestry odděleně odnepaměti, na Balkáně se také kvůli menšímu počtu hudebníků často mísí. „V Kosovu například vzhledem k velmi omezenému počtu muzikantů v této oblasti hraje část orchestru i v nedávno vzniklé Kosovské filharmonii. Zúčastnili jsme se proto aktivně i zkoušek filharmonie, což bylo velmi ceněno,“ dodává Pohořalý s tím, že zkušenosti předával civilním hudebníkům na hudebních akademiích i ve Skopje a Tiraně.

Na závěr každé stáže se proškolení vojenští hudebníci představili na speciálním koncertu, jehož se zúčastnili představitelé tamní armády a britského a českého zastupitelského úřadu. „Naše působení mělo veliký přínos a bylo pozitivně hodnoceno na všech místech, kde jsme působili. Myslím, že jsme dobře reprezentovali nejen naši armádu, ale i naši zemi a její bohatou hudební tradici,“ říká Pohořalý. Pro něj osobně pak bylo působení v britsko-českém tréninkovém týmu velikou poctou a neocenitelnou zkušeností.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…