Čeští výzkumníci navštívili v doprovodu CzechInvestu Mexiko

29.06.2015 12:36

Rámcový program Horizont 2020 a podpora mexické vlády motivují k posílení vztahů.

Čeští výzkumníci navštívili v doprovodu CzechInvestu Mexiko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Čeští odborníci z brněnského CEITEC, pražského ČVUT a libereckého VÚTS, a.s. absolvovali mezi 22. a 26. červnem 2015 technologickou misi v Mexiku. Navštívili několik mexických výzkumných institucí a domlouvali spolupráci v konkrétních oblastech. Skupina cestovala jako součást podnikatelské delegace ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Při jejím programu ji doprovázeli zástupci agentury CzechInvest.

„České a mexické hospodářství si jsou v mnoha ohledech podobné, například svým důrazem na průmysl a velice rozvinutou výrobou automobilů a letadel. Jako nejperspektivnější oblasti pro možnou spolupráci se jeví strojírenství, informatika a robotika, materiálové inženýrství či energetika,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Obchodní výměna mezi Českou republikou a Mexikem vzrostla od roku 2010 dvojnásobně. V České republice například již patnáctým rokem působí mexický výrobce automobilových dílů Nemak, který zde investoval přibližně 11 miliard korun a vytvořil 430 pracovních míst.

„Zcela novou etapu intenzivních vztahů mezi českými a mexickými odborníky by nyní mohl přinést rámcový program pro výzkum a inovace EU Horizont 2020. Aby se projektů placených z tohoto fondu mohli účastnit také mexičtí výzkumníci, nabízí mexická vláda dofinancování jejich účasti,“ poznamenal generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Dosavadní spolupráce českých a mexických výzkumníků naznačuje velký potenciál. Čeští odborníci se účastní výměnných pobytů a podílí se na společných projektech, které mají průmyslové využití. Například Ladislav Čelko ze Středoevropského technologického institutu CEITEC vydal ve spolupráci s mexickými kolegy několik prestižních publikací. Podílel se také na vývoji nově patentované technologie v oblasti slinování kompozitních materiálů. „Jedná se o technologii spojování materiálu ve formě prášku působením tlaku a tepla při teplotách nižších, než je teplota tavení alespoň jedné ze spojovaných složek,“ vysvětluje Ladislav Čelko, který v průběhu technologické mise jednal za brněnský CEITEC o uzavření memorand o spolupráci v oblastech nano a mikrotechnologií a pokročilých materiálů.

Zavedené kontakty má v Mexiku také Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v osobě profesora Vladimíra Kučery. Ten vedl již několik mexických doktorandů a s tamními partnery sepsal řadu publikací na téma výzkumu systémů automatické kontroly. V rámci delegace podepsal za svůj ústav memorandum o spolupráci s pracovištěm CINVESTAV mexického Národního polytechnického institutu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá výrobce automatických vlaků a dopravního systému pro linky C a D pražského metra

10:04 DPP hledá výrobce automatických vlaků a dopravního systému pro linky C a D pražského metra

Pro budovanou linku D a automatizaci stávající linky C Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje na…