Cévní mozková příhoda je akutní onemocnění, během kterého dochází k poškození mozkové tkáně. „Míra uzdravení pacienta záleží na mnoha faktorech. Lokalizaci, rozsahu poškození mozku, stavu cév zásobujících poškozenou část, v prodlevě v léčbě a v neposlední řadě na rehabilitaci. V mnoha případech dochází k úplnému vyléčení. Až 40 % pacientů je po úspěšně zvládnuté rehabilitaci schopných návratu k běžnému životu. Ale na druhé straně je cévní mozková příhoda stále častou příčinou úmrtí s přibližně 20% úmrtností během prvního měsíce od vzniku,“ uvádí MUDr. Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze, kterou provozuje společnost VAMED Mediterra.
Proč k ní dochází a jak ji poznáme?
Základní principy vzniku cévní mozkové příhody jsou ucpání mozkové tepny či její prasknutí. Dojde tedy k nedokrvení nebo naopak krvácení do mozkové tkáně. Riziko cévní mozkové příhody se zvyšuje s věkem a častěji příhoda potkává muže. Mezi další rizikové faktory patří:
Ø kouření,
Ø vysoký krevní tlak,

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva