Changhong: Chytrý domov budoucnosti

21.06.2013 15:00

Digitální technologie, které by zcela bez našeho přičinění řídily náš domov, nejsou tak vzdálenou budoucností, jak bFy se mohlo zdát. S první vizí, jak by chytrá domácnost mohla vypadat, přišel už v roce 1995 Bill Gates. V současné době jej následuje řada architektů i technologických firem, včetně předních světových výrobců domácích elektrospotřebičů.

Changhong: Chytrý domov budoucnosti
Foto: Changhong
Popisek: Chytrý domov budoucnosti

Jak by mohla vypadat chytrá domácnost například podle společnosti Changhong, se můžete podívat zde: http://www.youtube.com/watch?v=CDAhEhmcOmE.

V době, kdy dálkové ovládání garážových vrat, okenních závěsů či televize, považujeme za zcela běžné a vlastně už zastaralé, nabízí se k zamyšlení, co bude následovat. S rozvojem moderních technologií roste i zájem o chytré bydlení. V souvislosti s chytrou domácností je diskutováno pořízení chytrého rozvaděče pro domácí automatizaci. Ten po propojení s požadovanými spotřebiči umožní ovládat váš byt či dům pomocí smartphonu nebo tabletu přes internet i z druhého konce světa a možnosti domácnosti, která si chytrý rozvaděč pořídí, jsou pak téměř neomezené. Zařízení tzv. chytrého rozvaděče umožňuje ovládat vytápění, osvětlení, zásuvky, stínění nebo kamerový systém, i když nejste doma a dodavatelské firmy deklarují i dobrou návratnost investic – díky až 30% úsporám například za topení se návratnost investic do pořízení chytré domácnosti pohybuje v řádu několika let.

S pojmem chytrá domácnost se ale setkáváme také u domácností, které jsou vybaveny jednotlivými chytrými spotřebiči. Nemusí se tak nutně jednat o sofistikovaně implementované pokročilé technologie do stavby. Téměř jako pohled do budoucnosti se může zdát výčet technických vychytávek na poli spotřební elektroniky,“ uvádí Jiří Mrkvička, Obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko, Changhong. „Trendem výrobců spotřební elektroniky je v současné době navigace elektronických zařízení pomocí hlasu či gest, schopnost smart televizorů rozpoznat uživatele podle obličeje, nebo interaktivní funkce sportovních her ovládaných pohyby uživatele. Ze statického diváka – konzumenta se tak stává divák s aktivní účastí na programu,“ dodává Mrkvička.

Propojení chytrých televizorů s mobilními zařízeními uživatele jako jsou mobilní telefon nebo tablet je pak samozřejmostí, stejně jako vzájemné sdílení dat v těchto zařízeních. Fotografie pořízené mobilním telefonem nebo audio video soubory uložené na tabletu je přece příjemnější zhlédnout na velké televizní obrazovce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…