Cisco Security Report: Vloni zaznamenáno nejvíce bezpečnostních hrozeb od roku 2000

04.02.2014 21:27

Analýza odhaduje, že pro boj s kybernetickým zločinem bude v roce 2014 globálně chybět milion IT specialistů.

Cisco Security Report: Vloni zaznamenáno nejvíce bezpečnostních hrozeb od roku 2000
Foto: red
Popisek: Cisco

Společnost Cisco zveřejnila výsledky své pravidelné studie Annual Security Report, která sleduje aktuální stav bezpečnosti na internetu a nové trendy v této oblasti. Podle studie došlo během roku 2013 k 14% nárůstu bezpečnostních hrozeb a zranitelností. Od roku 2000, kdy se jejich počet pravidelně sleduje, se jedná o nejvyšší dosažené hodnoty. Studie navíc odhaduje, že letos bude na celém světě chybět více než milion odborníků na IT bezpečnost.

Kybernetické útoky jsou stále důmyslnější. Přibylo více promyšlených a sofistikovaných útoků, které dovedou napáchat výrazné škody, a to jak finanční, tak na pověsti zasažených společností. Příčinou zvýšeného počtu útoků je i zvětšující se počet mobilních zařízení a přechod firem na cloudové systémy, které poskytují více příležitostí k útokům, pokud nejsou dostatečně zabezpečeny. Z malwaru zaměřeného na mobilní zařízení bylo 99 % všech útoků cíleno na operační systém Android.

Nejčastějším malwarem šířeným prostřednictvím webu se v loňském roce staly víceúčelové trojské koně. Tvořily 27 % všech odhalených škodlivých kódů. Druhou příčku zaujaly škodlivé skripty (23 %), následovaly trojské koně zaměřené na krádeže dat (22 %).

Renesanci zažívají DDoS útoky, ještě nedávno považované za ustupující trend. V současnosti však stoupá jak jejich počet, tak i závažnost. Často slouží také k maskování jiných, mnohem závažnějších útoků – jako je třeba kybernetická krádež provedená před, během nebo krátce po masivním DDoS útoku, který zcela zaměstná pracovníky IT bezpečnosti.

Rostoucí míra kybernetické kriminality vyžaduje větší počet bezpečnostních IT odborníků, kteří by dokázali hlídat bezpečnost systémů, detekovat pokusy o proniknutí a IT infrastrukturu ochránit. Podle studie jich bude celosvětově v roce 2014 chybět téměř milion. Namísto jednotlivců se kyberzločinci stále častěji zaměřují na napadání celých infrastruktur, jejich prostřednictvím pak získají přístup k velkému množství individuálních počítačů mobilních zařízení nebo klíčových serverů. Nejčastěji zneužívaným jazykem k útokům je stále Java. Podle dat společnosti Sourcefire, která je nyní součástí společnosti Cisco, bylo 91 % útoků vedeno právě přes Javu.

„Kybernetická bezpečnost bude i v roce 2014 jedním z nejdůležitějších témat v oblasti technologií a pravděpodobně i mimo ni. Nedostatek odborníků však může znamenat komplikaci v boji proti kybernetické kriminalitě. Zvláště v nyní, kdy jsou útoky stále sofistikovanější, je důležité zaměřit se na přípravu kvalitních odborníků a vývoj moderních technologií, které by dokázaly čelit takovým útokům v každé jejich fázi, před, během nich i po nich,“  řekl Ivo Němeček, technický ředitel společnosti Cisco.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Přidělování bytů - obvinění 6 osob

22:04 Policie ČR: Přidělování bytů - obvinění 6 osob

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…