V Česku vzniklo od roku 2011 celkem 9 crowdfundingových platforem, kterým se podařilo vybrat více než 24 milionů korun. Odhaluje to studie, kterou připravil Aspen Institute Prague v rámci mezinárodního projektu Crowdfunding Visegrad. „České portály fungují především pro aktivity z oblasti kultury, umění či komunitní oblasti. Řada dalších záměrů, například počítačových her, přitom často využívá globální platformy, jako je Kickstarter, které jim umožňují oslovit širší publikum. Každý den navíc přibývají další dokončené projekty, takže celková částka je ve skutečnosti ještě vyšší,“ vysvětluje spoluautor studie Milan Zubíček z Aspen Institute Prague.
Studie upozorňuje na výrazné rozdíly v popularitě a fungování crowdfundingu napříč Visegrádskými zeměmi. V České republice a Polsku se komunitní financování prosadilo úspěšně a v zemích vzniklo několik platforem podobných americkému serveru Kickstarter. Na Slovensku až donedávna neexistovala žádná místní platforma a autoři projektů využívali především české či americké portály. V Maďarsku zatím žádná tradiční platforma pro komunitní financování neuspěla, existuje zde pouze jeden server pro čistě neziskové a humanitární projekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva