Pro ty, kteří se chtějí o tématu dovědět mnohem více, případně mají k němu sami co říct, jsme na 27. září v 17 hod. připravili slavnostní zakončení výstavy. Zájemce provede výstavou sám autor, PhDr. Vojen Drlík, který následně naváže odbornou přednáškou.
Brněnské divadlo sice hrálo v dějinách města vždy významnou roli, jeho osudy ale dosud známe jen z různých dílčích studií. O brněnském německém divadle to platí dvojnásob, období tzv. Protektorátu zůstávalo zatím úplně mimo pozornost badatelů. Výstava Cudné mlčení dějin – Německé divadlo v Brně 1938–1944 je vlastně prvním pohledem na jeho činnost v temných válečných letech. Nelehký pokus ukázat peripetie života v tzv. Protektorátu na příkladu kulturní instituce, tradičně chápané jako jeden z klíčových pilířů německé existence uprostřed českého prostředí, se opírá o důkladnou rešerši dobového tisku a archivních materiálů. Zachyceny jsou klíčové osobnosti, významné inscenace, zmíněn je podíl českých umělců a nechybí vystoupení nejznámějších hostujících umělců. Výstava nechce jen informovat, ale i přispět k oživení historické paměti – povzbudit dosud žijící pamětníky k zachycení vzpomínek a podnítit k záchraně dokumentů týkajících se osudů brněnského německého divadla v období tzv. Protektorátu, které možná v polozapomenutí ještě odpočívají mezi rodinnými písemnostmi a památkami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva