CzechMed: HTA v nedohlednu. Možná je to dobrá zpráva

05.07.2013 12:18

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, komentuje aktuální vývoj na poli HTA. Turbulentní změny na naší politické scéně se dotýkají mnoha oblastí, mimo jiné nasměrovaly k ledu i dlouho připravované zavedení HTA. Možná je to skvělá zpráva. Proč?

CzechMed: HTA v nedohlednu. Možná je to dobrá zpráva
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků

V současné době je Česká republika jednou z posledních zemí v EU, kde proces HTA není formalizován. HTA mělo vstoupit v České republice v platnost ještě v tomto roce v souvislosti s harmonizací nařízení EU o přeshraniční zdravotní péči. Jen těžko je možné zakonzervovat medicínu v její současné podobě a ignorovat vědeckotechnický pokrok. HTA mělo pomoci kvantifikovat přínos, který nové intervence, léky i zdravotnické prostředky a technologie přináší. Pokud existuje v zahraničí ideální model HTA, tak je ideální právě v té dané zemi a při místních souvislostech a není tím pádem přenositelný. Proto je tak důležité věnovat maximální pozornost každému detailu přípravy. Metodu HTA by měl optimálně zpracovávat zahraniční odborník, který má mnohaleté zkušenosti a zároveň není zatížený lokální historií a současností.

Odborná veřejnost se zvědavostí očekávala avizovaný seminář na Ministerstvu zdravotnictví k problematice HTA, který se uskutečnil 21. června 2013. Celkový dojem na straně průmyslu je rozpačitý. Zatímco s probíhající dobou příprav by se očekávalo stále více otázek zodpovězených, nastolují se nové a nové. Větší jasno nepřineslo ani několik pilotních projektů, které představovaly vybrané zdravotní intervence či technologie – např. vakcína proti lidskému papiloma viru nebo chirurgický robot. Ukázalo se, že ani odborníci, kteří se po právu řadí k asi dvěma tuctům lidí v České republice podrobněji obeznámených s problematikou HTA, se neshodnou ani při formulaci zadání. Tedy k čemu se má při HTA zkoumání dospět. Podobně nejednoznačně to pak dopadlo i s formulací výsledků či závěrů. „Tak vážné téma jako HTA s tak rozsáhlými potenciálními dopady a s tolika nejistotami ve svém vínku, by stálo za to uložit na nějakou dobu do šuplíku a počkat na trochu stabilnější dobu,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

Ve video příspěvku (http://www.youtube.com/watch?v=fONFIl98rfQ), který byl natočen cca 2 týdny před zmiňovaným seminářem, si lze poslechnout rozhovor o těch aspektech HTA, které vnímá CzechMed jako pozitivní i nutné k dalšímu rozpracování a diskusi. Byť čas běží dál, obecné teze a obavy zde vyslovené mají nadále svou platnost. Formulují některé základní myšlenky, jak se průmysl zdravotnických prostředků dívá na HTA.

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje přímo i nepřímo názory 25 000 firem, které působí na evropském trhu. Evropský průmysl zdravotnických technologií má roční obrat více než 100 miliard EUR a zaměstnává na 575 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 90 procent odvětví. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK). EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)

Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie

Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb. Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…