ERÚ: Doporučení k elektronickým aukcím energie

30.01.2014 8:42

Energetický regulační úřad (ERÚ) v říjnu 2013 rozeslal městům a obcím dotazník týkající se elektronických aukcí energie (e-aukce). Vyplněné dotazníky byly zahrnuty do analýzy průběhu a výsledků e-aukcí, kterou si ERÚ nechal zpracovat nezávislou poradenskou společností ENA.

ERÚ: Doporučení k elektronickým aukcím energie
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Z analýzy vyplývají tyto zásadní nevýhody e-aukcí:

- smlouva s pořadatelem e-aukcí obsahuje další podmínky, závazky budoucího zákazníka, sankce,

- odběratel nezná vítěze předem, nezná tak ani ceník, ani obchodní podmínky, ani personální a technické zázemí dodavatele, přestože je zavázán k podpisu smlouvy,

- kvalita dodavatele je ve většině případů určována jen nejnižší cenou, spolehlivost, jednání ani jiné charakteristiky většinou nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce,

- sankce dodavatelů jsou většinově určeny jen pro odběratele a zahrnují nejrůznější položky na hraně morálky.

Dále z analýzy vyplývá, že snížení ceny v rámci e-aukcí již není tak zásadní:

-  ceny energií klesají obecně, a tak je meziroční srovnání ceníků v rámci e-aukcí velmi zavádějící,

- první změna dodavatele má největší podíl na nižší ceně vyšlé z e-aukce, pokud tedy odběratel již dodavatele v minulosti měnil, úspora pravděpodobně nebude tak velká,

- každý dodavatel má vliv jen na neregulovanou část ceny energie (elektřina asi 45 %, plyn přibližně 75 % z celkové ceny), často je však uváděn výpočet z celkové ceny energie, protože vyznívá lépe, to je však rovněž zavádějící,

- aktuálně lze dohledat i nižší nabídky, než které vyšly z e-aukcí.

Další zjištění:

- fixace ceny se díky případnému snižování cen u konkurence může stát v budoucnu nevýhodnou,

- od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání (radnice apod.) lze odstoupit do 5 dnů před zahájením dodávky energie,

- pořadatelem e-aukcí není město/obec, v případě potíží však odběratel nenajde pomoc ani u pořadatelských společností, ale až u samého vítězného dodavatele, který však není předem znám,

- důležitá je informace, zda po skončení smlouvy dochází k automatickému prodloužení (tzv. prolongace).

Manuál: Doporučení k elektronickým aukcím energie

1) Zájemce o elektronickou aukci energie (zájemce) si musí uvědomit, že podpisem smlouvy s pořadatelem e-aukce se vystavuje riziku, protože se zavazuje k budoucímu podpisu smlouvy s dodavatelem, který mu není předem znám. Zájemce tak předem nezná oslovené dodavatele, ani jejich kompletní nabídku.

Kvalita dodavatele je takřka vždy posuzována jen dle nejnižší ceny. Spolehlivost dodavatele, jednání jeho zástupců, dostatečné personální a technické zázemí potřebné k zajištění všech činností ani další služby nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce.

Pořadateli e-aukcí nejsou města, ani obce, takže v případě potíží u nich zájemce pomoc nenajde. To však platí i v případě pořadatelských společností, ty také neposkytují servis týkající se vítězného dodavatele. Dokonce deklarují, že nejsou zodpovědné za kvalitu servisu a úspěšnou změnu dodavatele, tedy že tato povinnost zůstává na vítězném dodavateli.

Problém: Zájemce si nemůže ověřit, zda se dodavatelé přihlásili k dodržování Etického kodexu obchodníka, ani si nemůže ověřit reference stávajících odběratelů. Zájemce tak předem nezná ani ceníky, ani všeobecné obchodní podmínky (VOP), natož znění samotné smlouvy.

2) Sankce stanovené ve smlouvě (příp. ve VOP) pořadatelů i dodavatelů jsou většinově jednostranně určeny jen pro zájemce (budoucí odběratele) a zahrnují nejrůznější absurdní položky, často na hraně morálky.

Doporučení: Zájemce by měl prostudovat smlouvu, ceník, ceník (sazebník) služeb a VOP, což před zahájením e-aukce není možné, protože zájemce soutěžící dodavatele ani dané dokumenty nezná. Bez jejich znalosti by se však do e-aukce hlásit neměl, protože smlouva s pořadatelem e-aukce ho k budoucímu podpisu zavazuje. Nízká cena za energii nezaručuje, že bude nabídka výhodná celkově. Další poplatky a sankce ve výsledku cenovou výhodnost nabídky snižují.

3) Snížení ceny již není tak zásadní, jako tomu bylo u prvních e-aukcí. Ceny energií totiž klesají obecně.

Zavádějící je pak meziroční srovnání ceníků v rámci e-aukcí, protože například ceny za rok 2012 jsou všeobecně vyšší než v roce 2013 – k „úspoře“ by tak došlo i bez změny dodavatele. Dodavatel má navíc vliv jen na neregulovanou část ceny energie (elektřina asi 45 %, plyn přibližně 75 % z celkové ceny), často je však uváděn výpočet úspory z celkové ceny energie, protože vyznívá procentuálně lépe.

Větší úsporu pravděpodobně zaznamená zájemce, který se chystá na první změnu dodavatele. Obecně však lze dohledat i nižší nabídky než ty, které vyšly z e-aukcí.

Fixace ceny na dobu určitou se díky stálému zlevňování energie a snižování cen u konkurence může stát v budoucnu nevýhodnou.

Doporučení: Pokud chce zájemce/odběratel skutečně ušetřit přechodem k jinému dodavateli, vyplatí se mu vlastní srovnání dodavatelů a výběr nového například pomocí kalkulátoru srovnání dodavatelů na internetu. Výhodou tohoto způsobu, na rozdíl od e aukce, je možnost srovnání VOP a mnohdy i referencí před finálním výběrem dodavatele. Rovněž je možné ověřit si, zda se daný dodavatel přihlásil k Etickému kodexu obchodníka. Také se vyplatí vyzkoušet kvalitu poskytovaného servisu – např. kontaktovat infolinku, zaslat e-mail s obecným dotazem a sledovat kvalitu a rychlost odpovědi.

4) Obecné doporučení: Před podpisem smlouvy s jiným dodavatelem je třeba zkontrolovat si smlouvu stávající. Pokud by ze stávající smlouvy vyplýval závazek na dobu určitou, je více než pravděpodobné, že by dosavadní dodavatel vyžadoval úhradu sankce za předčasné ukončení smlouvy (bývá definováno ve VOP). Přechod k novému dodavateli by tak svou výhodnost pravděpodobně pozbyl.

Odkaz na seznam obchodníků, kteří se přihlásili k Etickému kodexu obchodníka: http://www.eru.cz/user_data/files/domacnosti/2013/Seznam_obchodniku.pdf

Odkaz na kalkulátor srovnání dodavatelů elektrické energie: http://kalkulator.eru.cz/

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

16:08 Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion drži…